Reklama

Wojna o płeć

Wojna o płeć

07.01.2013
Czyta się kilka minut
Jeśli papież mówi o rodzinie i wrogich jej ideologiach, cytując rabina, to mamy do czynienia ze sporem cywilizacyjnym.
Rzym, 19 listopada 2012 r. Fot. Filippo Monteforte / AFP / EAST NEWS
D

Dwie nadzwyczajności. Papież Benedykt XVI w przedświątecznym przemówieniu do członków Kurii Rzymskiej – jednym z najważniejszych papieskich przemówień w ciągu roku – obszernie cytował naczelnego rabina Francji, Gillesa Bernheima, a poprzez niego również słynne słowa Simone de Beauvoire z książki „Druga płeć”: „Nikt nie rodzi się kobietą, tylko się nią staje”. Francuskie media szybko zauważyły, że jeśli papież mówi o rodzinie i wrogich jej ideologiach, cytując rabina, to mamy do czynienia ze sporem cywilizacyjnym.

Reuters stwierdził, że papież zasygnalizował międzyreligijny sojusz przeciw małżeństwom jednopłciowym. Sojusz ten ujawnia się być może w drugiej części wystąpienia, gdzie Benedykt XVI mówi o konieczności dialogu międzyreligijnego, który będzie dialogiem życia, niekoniecznie dotyczącym kwestii religijnych. „Chodzi o konkretne problemy współżycia i wspólnej...

9942

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]