Reklama

Litwinienkę zamordowała Rosja

Litwinienkę zamordowała Rosja

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Putin prawdopodobnie zaaprobował morderstwo Litwinienki – to konkluzja raportu z brytyjskiego dochodzenia, który ogłoszono w Londynie. Przypominamy rozmowę z Lukiem Hardingiem, autorem książki „A Very Expensive Poison” ("Bardzo droga trucizna"), która w marcu ukaże się w Anglii.
Luke Harding / Fot. Guillem Lopez / EAST NEWS
N

Nie ma człowieka – nie ma problemu”. To przypisywane Stalinowi powiedzenie (a zdaniem brytyjskiej policji podzielane przez Kreml i dziś) powracało podczas publicznych przesłuchań ws. śmierci Aleksandra Litwinienki. Trwały przez wiele miesięcy – ich wynik ogłoszono w czwartek.

Litwinienko, były agent KGB w 2001 r. uszedł do Zjednoczonego Królestwa, gdzie uzyskał azyl polityczny i podjął współpracę z brytyjskim wywiadem. 1 listopada 2006 r., podczas spotkania z Dmitrijem Kowtunem i Andriejem Ługowojem, b. agentami rosyjskich służb, wypił zieloną herbatę, do której dodano radioaktywny izotop polonu-210.

Trzy tygodnie później zmarł. Kowtun i Ługowoj są dla Brytyjczyków głównymi podejrzanymi o zabójstwo, ale Rosja odmówiła ich ekstradycji (w swojej ojczyźnie są traktowani z honorami; Ługowoj jest deputowanym Dumy).

Według Roberta Owena, który stanął na czele tzw....

18517

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]