Reklama

Wielowektorowi

Wielowektorowi

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Zwykło się mówić, że umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską zostanie podpisana, jeśli Julia Tymoszenko opuści więzienie. Ale czy to prawda? I czy Ukraina rzeczywiście chce do Europy?
P

Pierwszego października opublikowano wyniki monitoringu sprawdzającego gotowość Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Jego autorzy – przedstawiciele międzynarodowych centrów analitycznych i organizacji pozarządowych, którzy „badali” kraj nad Dnieprem – twierdzą, że elity polityczne Ukrainy (władza, a także opozycja oraz społeczeństwo obywatelskie) zjednoczyły się i zawarły „czasowe porozumienie” w celu wypełnienia warunków Brukseli.
Jednak sytuacja na Ukrainie się komplikuje. Od kilku miesięcy Rosja wykonuje agresywne kroki wobec krajów objętych programem unijnego Partnerstwa Wschodniego; jest wśród nich szantaż energetyczny, a także, w przypadku Kaukazu Południowego, gra „zamrożonymi” konfliktami. Moskwa reaguje tak na mający się wkrótce odbyć szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Chce zniechęcić kraje poradzieckie do jakiegokolwiek zbliżenia z...

9230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]