Reklama

Wielowektorowi

Wielowektorowi

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Zwykło się mówić, że umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską zostanie podpisana, jeśli Julia Tymoszenko opuści więzienie. Ale czy to prawda? I czy Ukraina rzeczywiście chce do Europy?
P

Pierwszego października opublikowano wyniki monitoringu sprawdzającego gotowość Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Jego autorzy – przedstawiciele międzynarodowych centrów analitycznych i organizacji pozarządowych, którzy „badali” kraj nad Dnieprem – twierdzą, że elity polityczne Ukrainy (władza, a także opozycja oraz społeczeństwo obywatelskie) zjednoczyły się i zawarły „czasowe porozumienie” w celu wypełnienia warunków Brukseli.
Jednak sytuacja na Ukrainie się komplikuje. Od kilku miesięcy Rosja wykonuje agresywne kroki wobec krajów objętych programem unijnego Partnerstwa Wschodniego; jest wśród nich szantaż energetyczny, a także, w przypadku Kaukazu Południowego, gra „zamrożonymi” konfliktami. Moskwa reaguje tak na mający się wkrótce odbyć szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Chce zniechęcić kraje poradzieckie do jakiegokolwiek zbliżenia z...

9230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]