Reklama

W obronie sędziego

W obronie sędziego

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Ostatnimi czasy jeżeli ktoś pisze o wymiarze sprawiedliwości, to z reguły po to, by napiętnować patologię, podkreślić powszechny charakter kryzysu i sformułować kilka aktów strzelistych - czy to do polityków, czy do samych sędziów - z wołaniem o naprawę zmurszałego pałacu sprawiedliwości.
T

Taki ton współbrzmi z przekonaniem tzw. opinii publicznej. Sądy są niesprawne, postępowania wloką się w nieskończoność, na koniec zaś procesy wygrywają nie ci, którzy powinni, a większość sędziów i urzędników sądowych jest przekupna. Wybuchające co i raz skandale z udziałem przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości przekonanie to tylko potwierdzają: a to pijana pani sędzia szarżowała po ulicach, powołując się na swój immunitet, w innym zaś zakątku Polski w sposób utrwalony przez wieki załatwiano sprawy sądowe, pobierając za nie indywidualne opłaty "w naturze", która w tym przypadku przybrała równie tradycyjną postać miodu.

Łatwiej opisuje się to, co wzbudza niezadowolenie. Uświadomienie sobie, jak powinien wyglądać ów upragniony obraz wymiaru sprawiedliwości, wymaga natomiast wysiłku. Chcielibyśmy, by nasze sprawy załatwiane były w sądach sprawnie, tanio i po...

12430

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]