Reklama

Urok prowizorki

Urok prowizorki

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Bohaterka tego filmu daje widzowi siłę, bo zwalnia go z obowiązku bycia erotycznie spełnionym, zawodowo docenionym i zaspokojonym we wszelkich możliwych ambicjach.
W

Woody Allen wprowadził ongiś do swoich komedii typ bohatera nazywanego w żydowskiej kulturze szlemielem – nieudacznika, który nawet gdy upadał na plecy, to rozbijał sobie nos. Ten żydowski antybohater nie tak łatwo dawał się złamać: żwawo się podnosił, otrzepywał i szedł dalej, filozofując na temat paradoksów tego świata.
Tytułowa bohaterka „Frances Ha” ma w sobie coś z takiego właśnie nieuleczalnego pechowca, który nie zamierza się poddawać złośliwościom losu. Amerykański reżyser Noah Baumbach, podobnie jak wielu twórców z kręgu kina niezależnego, chętnie adaptuje ów Allenowski wzorzec, kontestując w ten sposób amerykańską mitologię sukcesu, a tym samym reprezentujący ją model kina. „Frances Ha” to film „ubogi”, który swoją zgrzebnością świetnie wpasowuje się w kryzysowe nastroje młodego pokolenia, a jednocześnie pokazuje model życia, w którym sukces znaczy coś...

5368

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]