Reklama

Ładowanie...

Urok habitu

28.01.2013
Czyta się kilka minut
Życie zakonne powinno być szkołą umiaru, którego zachodnia cywilizacja potrzebuje, aby przetrwać.
W klasztorze klarysek w Krakowie, 2008 r. Fot. Grażyna Makara
W

Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w ubiegłym roku do zakonów męskich zgłosiło się w Polsce 164 mężczyzn (liczba ta nie uwzględnia świeckich instytutów życia konsekrowanego). W seminariach kształciło się 935 kleryków zakonnych i 145 braci zakonnych. Dla porównania: w 2006 r. liczba ta wynosiła 1803. Do zakonów żeńskich wstąpiło w zeszłym roku 209 kobiet – jeszcze siedem lat temu było ich ponad dwukrotnie więcej.
Czy zmniejszenie liczby osób zakonnych oznacza, że życie konsekrowane odchodzi do lamusa?
CHARYZMATY PRZEMIJAJĄ
Liczb nie należy lekceważyć. Jednak nawet wysokie słupki w tabelkach nie świadczą o żywotności i jakości życia konsekrowanego. Spadek powołań to znak ambiwalentny; swoiste „miejsce teologiczne”, któremu trzeba się starannie przyjrzeć.
Myślę, że Bóg wzywa Kościół do gruntownej refleksji i redefinicji tych...

8861

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]