Reklama

Unikalne badania NASA

Unikalne badania NASA

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Amerykanie wysyłają w kosmos jednego bliźniaka, drugiego zostawiają na Ziemi. Brzmi znajomo?
O

Od marca 2015 r. astronauta Scott Kelly będzie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez rok poddawany testom sprawdzającym wpływ przebywania w kosmosie na ludzki organizm. Jego brat bliźniak Mark Kelly, również astronauta, będzie poddany identycznym badaniom na Ziemi. To pierwsze takie badania, które pozwolą porównać efekty zachodzące w dwóch organizmach o takich samych zestawach genów.
Wysyłanie jednego z bliźniaków w kosmos kojarzy się z tzw. paradoksem bliźniąt. Według szczególnej teorii względności Einsteina czas dla poruszającego się obiektu płynie wolniej. Bliźniak wysłany w kosmos z ogromną prędkością powróciłby młodszy od bliźniaka, który został na Ziemi. Chociaż Stacja krąży po orbicie całkiem szybko, bo 27,7 tys. km/h, to daleko jej do prędkości, w których efekt ten byłby odczuwalny: autorzy blogu crazynauka.pl obliczyli, że Scott wróci młodszy od Marka o 0,014...

1416

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]