Reklama

Ukraina musi walczyć

Ukraina musi walczyć

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Richard Pipes, były doradca prezydenta Reagana: Aby porzucić ekspansjonizm, Rosja musi przegrać drugą zimną wojnę, a Rosjanie – rozwiązać problem z własną tożsamością.
M

MARCIN ŻYŁA: Czy Zachód przegrywa z Putinem?
RICHARD PIPES: Nie szedłbym w tej ocenie tak daleko. Nie przegrywamy, choć zaskoczyła nas agresywna polityka Kremla i odkrycie, że nie wszystko w tej sytuacji możemy zrobić. Na przykład nie wprowadzimy na Ukrainę wojsk NATO.
Jednak na dłuższą metę zwycięstwo Rosji w konfrontacji z Zachodem wcale nie jest przesądzone. Najlepszą rzeczą, którą możemy teraz uczynić, jest – oprócz zaostrzenia sankcji gospodarczych – zmniejszenie uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu.
To się może udać?
Nie mam co do tego wątpliwości, choć potrzebny jest czas.
Jak długo?
Dwa, może trzy lata. Moskwa w olbrzymim stopniu jest uzależniona od eksportu surowców naturalnych na Zachód. W latach 80. XX wieku spadek ich ceny był jednym z powodów wprowadzenia przez...

7281

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]