Ubóstwo nie tylko teoretyczne

Wiele słów i gestów papieża Franciszka odbiło się w świecie szerokim echem. Wybraliśmy te najważniejsze – komentują je dla Państwa publicyści, teologowie i duchowni.

17.06.2013

Czyta się kilka minut

8 maja w czasie spotkania z członkiniami Unii Żeńskich Przełożonych Generalnych papież Franciszek powiedział m.in.: „Osoba konsekrowana powinna być matką, a nie starą panną. Ubóstwo zakonne nie może być tylko teoretyczne, ale trzeba się go uczyć w kontakcie z ubogimi, chorymi, z dziećmi. Posłuszeństwo trzeba postrzegać w szerszym kontekście Kościoła”.

Można odnieść wrażenie, że ewangeliczne „nie jesteście z tego świata” bywa czasem interpretowane w sposób, który stawia osoby konsekrowane ponad światem – jako tych „lepszych”, co „lepszą obrali cząstkę” i patrzą teraz ze swoistego piedestału na otaczającą ich, groźną i grzeszną rzeczywistość... Oderwani, nierozumiejący świata, dziwni, tacy trochę „zasuszeni”...
Papież chce ich światu zwrócić! Kiedy zwraca się do sióstr, by nie były „starymi pannami”, ale matkami, apeluje o to, by temu światu nieść życie, a nie zasklepiać się w samozadowoleniu i poczuciu „wyzwolenia” z ciężaru obowiązków niesionych przez kobiety zakładające rodziny i wychowujące własne dzieci.
Chrześcijanin kocha Kościół – święty Kościół grzesznych ludzi... Każde powołanie w Kościele jest zawsze wezwaniem do służby Kościołowi, niezależnie od tego, jak w praktyce ta służba będzie wyglądała. Jeśli chrześcijanie (a w sposób szczególny osoby konsekrowane) tego nie rozumieją i nie realizują – po prostu karleją. Żyjemy przecież po to, żeby życie przekazać! W istocie pozostaje po nas to, cośmy „zrodzili”, a nie gromadzone czasem z takim trudem aktywa.
„Nie jesteście z tego świata” – bo myślicie inaczej niż „ten świat”, ale stanowicie nadal jego cząstkę, cząstkę Kościoła, który Anno Domini 2013 wzywany jest przez papieża Franciszka do tego, by pokazywał światu, że istotne dla tego życia, co się zmienia, ale się nie kończy, jest to, co się da, a nie zgarnie dla siebie. Bez względu na to, czy to dobra materialne, czy próżny poklask.

S. BARBARA CHYROWICZ jest filozofem, etykiem, profesorem KUL, kierownikiem Katedry Etyki Szczegółowej tej uczelni. Należy do Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. Stale współpracuje z „TP”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Etyk, filozofka, profesor i wykładowczyni Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie kieruje Katedrą Etyki Szczegółowej. Należy do Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. Zajmuje się bioetyką, jest członkiem Komitetu Bioetycznego przy PAN.

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2013