Reklama

Ubóstwo nie tylko teoretyczne

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Wiele słów i gestów papieża Franciszka odbiło się w świecie szerokim echem. Wybraliśmy te najważniejsze – komentują je dla Państwa publicyści, teologowie i duchowni.
8

8 maja w czasie spotkania z członkiniami Unii Żeńskich Przełożonych Generalnych papież Franciszek powiedział m.in.: „Osoba konsekrowana powinna być matką, a nie starą panną. Ubóstwo zakonne nie może być tylko teoretyczne, ale trzeba się go uczyć w kontakcie z ubogimi, chorymi, z dziećmi. Posłuszeństwo trzeba postrzegać w szerszym kontekście Kościoła”.

Można odnieść wrażenie, że ewangeliczne „nie jesteście z tego świata” bywa czasem interpretowane w sposób, który stawia osoby konsekrowane ponad światem – jako tych „lepszych”, co „lepszą obrali cząstkę” i patrzą teraz ze swoistego piedestału na otaczającą ich, groźną i grzeszną rzeczywistość... Oderwani, nierozumiejący świata, dziwni, tacy trochę „zasuszeni”...
Papież chce ich światu zwrócić! Kiedy zwraca się do sióstr, by nie były „starymi pannami”, ale matkami, apeluje o to, by temu światu nieść życie,...

2264

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]