Reklama

Tora i mądrość

15.04.2013
Czyta się kilka minut
Hiob i autor „Księgi Przysłów” pozostawili nam hymny o mądrości.
C

Czytamy w nich, że Wiekuisty stworzył świat mądrością, ona była u początków istnienia, i „była rozkoszą Jego dzień po dniu”. (Prz 8, 30). Rabi Hoszaja powiadał: „Jest napisane o mądrości: wtedy (nim świat został stworzony) ja była jego amon, byłam Jego radością”. Słowo amon należy czytać uman, co znaczy architekt. Tak, jak król zatrudnia architekta, by zbudować pałac, i zagląda do planów, by wiedzieć, gdzie ma postawić kolumny, jakie mają być okna i drzwi, tak Bóg zaglądał do Tory, gdy zamierzał stworzyć świat.
Czy mądrość i Tora są tym samym? Trudno udzielić na to pytanie odpowiedzi, wiedząc o tym, że w Księdze Hioba nie wspomina się Pięcioksięgu. Nie ma najmniejszego odniesienia do kanonu biblijnego. Mądrość wydaje się w tej Księdze bytem niezależnym i nietożsamym z Torą. Również w „Księdze Przysłów” mądrość nie ma nic wspólnego z Torą. Jest „istotą...

4525

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]