Reklama

Sztuka w łapach nazizmu

Sztuka w łapach nazizmu

17.01.2012
Czyta się kilka minut
Wystawa przypomina o sytuacji w Niemczech po dojściu do władzy Hitlera: o prześladowaniu artystów, niszczeniu ich dzieł, o emigracji, o stawianiu przez nich oporu.
N

Na temat losów sztuki w Trzeciej Rzeszy powiedziano już wiele. Wydarzenia z lat 1933-45 pokazały bowiem, jak łatwo zniszczyć niezależną kulturę i poddać twórców ścisłemu nadzorowi władzy. Naziści nie potrzebowali zresztą zbyt wiele czasu, by kraj słynący ze swobody, jedno z najważniejszych centrów kultury zamienić w totalitarne państwo, w którym każda działalność jest poddana nadzorowi, i to przy znaczącym wsparciu własnych obywateli oraz – w gruncie rzeczy – przy milczeniu zagranicy.

Proces niszczenia artystów rozpoczął się tuż po wygranych przez Hitlera wyborach. 31 stycznia 1933 r. naziści przejmują władzę, a już 15 lutego Käthe Kollwitz i Heinricha Manna zmuszono do wystąpienia z Pruskiej Akademii Sztuk. Artyści wraz z politykami, działaczami związkowymi, dziennikarzami trafiają do pierwszych obozów koncentracyjnych. Inni – wcześniej lub później – decydują się na...

8457

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]