Syci i samolubni

Kryzys? Jaki kryzys? Niemcom powodzi się dobrze. A już zupełnie szczerze: od dawna nie powodziło im się tak dobrze jak dziś.

17.09.2013

Czyta się kilka minut

Chociaż Republika Federalna, jako największy kraj Unii, musi płacić najwyższą składkę do wspólnego unijnego budżetu, to z drugiej strony – właśnie niemiecka gospodarka, nastawiona na eksport, najbardziej profituje z faktu istnienia wspólnej waluty. A że Niemcy na nowo ożywiły sprawdzone cnoty z kanonu społecznej gospodarki rynkowej, mianowicie konsens między pracodawcami i związkami zawodowymi i wzmocnienie klasy średniej, silnej w obrębie produkcji przemysłowej – kraj wyszedł wręcz wzmocniony z obecnego kryzysu.

Tylko 6,8 procent: tyle wynosi w Niemczech bezrobocie – to wskaźnik najniższy od bardzo dawna. PKB sięga 3,6 biliona dolarów. Także dzięki wysokiemu zatrudnieniu pieniądze z podatków płyną do fiskusa szerokim strumieniem. Przemysł nie może opędzić się od zamówień – zwłaszcza niemieckie maszyny, a także auta są pożądane w świecie. Np. koncern Volkswagena przymierza się do pozbawienia pierwszego miejsca swego głównego konkurenta: japońskiej Toyoty.

Patrząc na wskaźniki ekonomiczne, Niemcy są bezsprzecznie numerem jeden w Europie. A jeśli wierzyć amerykańskiemu prezydentowi, są też trzecim – po USA i Chinach – najsilniejszym krajem świata. Nawet nowojorska agencja ratingowa Moody’s, znana z krytycznego nastawienia do euro, orzekła niedawno, iż akurat niemieckie banki „przetrwały już to, co najgorsze” i są „znowu stabilne”.

Jeszcze jedno jest dziś ważne – i odmienne od tego, co działo się w poprzednich dekadach: nareszcie fakty mają przełożenie na nastroje w kraju. Wydaje się, że Niemcy przezwyciężyli swój – słynny nie tak dawno – kolektywny lęk przed przyszłością. Teza o „German Angst”, tym typowo niemieckim lęku, z którego w latach 70. i 80. wyśmiewał się zwłaszcza świat anglosaski, dziś nie ma już uzasadnienia; nie sposób dziś mówić o lękliwości jako o jednej z cech narodowych współczesnych Niemców. Niemcy dostrzegają wprawdzie „niebezpieczeństwa”, zwłaszcza gdy chodzi o zapewnienie ich standardu życia – stwierdza hamburski Instytut Badań Społecznych – ale mają świadomość, że ich kraj jest dziś „wielkim zwycięzcą tego kryzysu”.

Choć są też głosy krytyczne. Na przykład Matthias Horx, badacz z Frankfurtu, ubolewa, że Niemcy – jego zdaniem – nie mają wizji. Horx twierdzi, że Niemcy nie mają dziś w ogóle skłonności do poszukiwania „radykalnie innej, prawdziwie nowej, utopijnej przyszłości” i dostrzega „wypalenie się dynamiki postępu”. Być może w takiej konstatacji należy szukać przyczyn, dla których Republika Federalna istotnie nie jest w czołówce takich branż, jak elektroniczny przemysł przyszłości. Stąd częste dziś ubolewania, że choć Niemcy są „mistrzem świata”, gdy idzie o przemysł maszynowy, to o palmę pierwszeństwa w dziedzinie komputerów, iPadów, smartfonów i innych produktów innowacyjnych konkurują inni – USA, Japonia, Korea Południowa.

Jesienią 2013 r. Niemcy cierpią na samozadowolenie; kraj skupia się na sobie samym, pogrąża w egocentryzmie. Brakuje wysiłków, aby sukces gospodarczy zabezpieczyć na przyszłość. Brakuje też odpowiedzialności międzynarodowej, wynikającej z nowej pozycji ekonomicznego giganta. Niemcy w epoce Merkel są – niestety – mistrzem również w omijaniu problemów. Gdy właśnie taka postawa jest zagrożeniem dla przyszłości.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
(1935-2020) Dziennikarz, korespondent „Tygodnika Powszechnego” z Niemiec. Wieloletni publicysta mediów niemieckich, amerykańskich i polskich. W 1959 r. zbiegł do Berlina Zachodniego. W latach 60. mieszkał w Nowym Jorku i pracował w amerykańskim „Newsweeku”.… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2013