Reklama

Syci i samolubni

Syci i samolubni

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Kryzys? Jaki kryzys? Niemcom powodzi się dobrze. A już zupełnie szczerze: od dawna nie powodziło im się tak dobrze jak dziś.
C

Chociaż Republika Federalna, jako największy kraj Unii, musi płacić najwyższą składkę do wspólnego unijnego budżetu, to z drugiej strony – właśnie niemiecka gospodarka, nastawiona na eksport, najbardziej profituje z faktu istnienia wspólnej waluty. A że Niemcy na nowo ożywiły sprawdzone cnoty z kanonu społecznej gospodarki rynkowej, mianowicie konsens między pracodawcami i związkami zawodowymi i wzmocnienie klasy średniej, silnej w obrębie produkcji przemysłowej – kraj wyszedł wręcz wzmocniony z obecnego kryzysu.
Tylko 6,8 procent: tyle wynosi w Niemczech bezrobocie – to wskaźnik najniższy od bardzo dawna. PKB sięga 3,6 biliona dolarów. Także dzięki wysokiemu zatrudnieniu pieniądze z podatków płyną do fiskusa szerokim strumieniem. Przemysł nie może opędzić się od zamówień – zwłaszcza niemieckie maszyny, a także auta są pożądane w świecie. Np. koncern Volkswagena przymierza się...

3463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]