Reklama

Święty aperitif

Święty aperitif

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Ludwig Feuerbach, czołowy przedstawiciel materializmu filozoficznego, napisał: Człowiek jest tym, co zje. A pewien prawosławny teolog od tego właśnie zdania rozpoczyna swój artykuł o Eucharystii.
M

Może to zabrzmieć z początku trochę obco, a nawet nas zgorszyć, ponieważ wciąż jesteśmy idealistami albo do tego stopnia tkwimy w owym nowożytnym - nieco schizofrenicznym - podziale ludzkich spraw na cielesne i duchowe, że utożsamiamy się wyłącznie z tym, co “duchowe", “intelektualne", natomiast ciało jest dla nas tylko “obiektem" - obiectum; czymś, co przeszkadza. A jednak tajemnica Wcielenia sięga aż tak głęboko: Ten, który stał się Ciałem, stał się także Chlebem naszego życia. Zdumiewające, że kiedy po raz pierwszy mówił o tym publicznie, wielu odwróciło się od Niego ze wstrętem i odeszło: “Twarda jest ta mowa. Któż jej może słuchać?". Mimo to nie odchodźmy przedwcześnie i spróbujmy rozważyć tajemnicę Eucharystii, Ciała i Krwi Pańskiej, z różnych punktów widzenia.

Chleb i owoc

Jedną z dróg mogłaby stanowić refleksja nad...

10880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]