Reklama

Święto wolności

Święto wolności

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Dzień ten najczęściej nazywany jest dniem żałoby, dniem, gdy to Bóg opieczętowuje księgi życia i śmierci. Odtąd nasz los zostaje przesądzony.
P

Powiada się też, że jest to dzień skruchy i wyznania grzechów. W Jom Kipur dążymy do czystości duchowej ubrani wyjątkowo w biały kitel. Jest to wreszcie dzień pełnego postu i całodziennych modlitw. Z pewnością to najważniejsze dwadzieścia sześć godzin w liturgicznym cyklu wyznawców judaizmu.
Ja bym dodał, że słusznie nazywać można Jom Kipur dniem wolności. Zwykle uważa się, że świętem wolności jest Pesach. Obchodzi się je na pamiątkę wyzwolenia z egipskiej niewoli. Jest świętem całej zbiorowości. Jej bohaterem jest cały naród, który ręką mocarną został zabrany z domu niewoli.
Jom Kipur jest po wielekroć dniem wolności. Tego dnia w jednej z pierwszych modlitw zwanych Kol Nidre unieważnia się wszystkie przysięgi, które zostały złożone pod przymusem lub w złej wierze. Dotyczy to przeszłości i przyszłości. Niejako zostajemy w ten sposób zwolnieni z wszelkich nas krępujących i...

4700

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]