Reklama

Świat nieobliczalny

Świat nieobliczalny

26.10.2015
Czyta się kilka minut
„Tak pisać aby nędzarz / myślał że pieniądze. // A ci co umierają: // że to urodziny”. „Przesłanie”, jeden z najczęściej chyba cytowanych utworów Lipskiej, zamykał w 1974 r. jej „Czwarty zbiór wierszy”. Miało być inaczej – ale o tym na koniec.
P

Pisząc niedawno o najnowszym zbiorze Lipskiej, zatytułowanym „Czytnik linii papilarnych”, zapowiadałem ten wybór. No i jest, obejmuje 17 książek, od debiutanckich „Wierszy” (1967) poprzez wydaną w drugim obiegu „Przechowalnię ciemności” (1985) do „Pogłosu” (2010), do tego płyta z 30 wierszami czytanymi przez autorkę. Wybór obszerny, ale miejscami dosyć surowy, utwory słabsze zostały wyeliminowane (choć w dorobku Lipskiej nie było nigdy słabych zbiorów!). Wchodzimy w mikrokosmos będący paradoksalnym odbiciem rzeczywistości zewnętrznej. Jak napisała Wisława Szymborska – w „świat szalony, nieobliczalny, świat, po którym niczego dobrego nie należy się spodziewać”. Osobny i naznaczony piętnem indywidualności, choć otwiera go niemal manifest pokoleniowy rocznika powojennego, wiersz „My”, a podobne akcenty pojawiają się czasem i później („A myśmy biegli przez trawniki/ gdy rozstrzygały się...

2692

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]