Reklama

Sumienie prezydenta

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Naciskając na głowę państwa w sprawie konwencji antyprzemocowej, biskupi uderzają w konstytucyjną zasadę rozdziału Kościoła od państwa i niszczą pokój społeczny.
Fot. Leszek Szymański / PAP
W

W 1960 r. John Fitzgerald Kennedy wygłosił podczas kampanii wyborczej słynne przemówienie „Oto moja Ameryka”. Jego adresatem było grono protestanckich duchownych, a Kennedy’emu chodziło o rozwianie obaw, że jako ortodoksyjny katolik nie będzie umiał być prezydentem wszystkich Amerykanów. Mam wrażenie, że tych kilka zdań niespodziewanie nabrało aktualności także w dzisiejszej Polsce.
Mówił Kennedy: „Muszę więc raz jeszcze wyraźniej opowiedzieć nie o tym, w jaki Kościół wierzę, bo to powinno obchodzić tylko mnie, ale o tym, w jaką wierzę Amerykę. Wierzę w Amerykę, w której nastąpił rozdział Kościoła od państwa – w której żaden katolicki prałat nie powie prezydentowi (nawet katolikowi), co ma robić, a żaden protestancki pastor nie powie parafianom, na kogo mają głosować (…). Wbrew gazetowym opiniom nie jestem katolickim kandydatem na prezydenta. Jestem kandydatem Partii...

6224

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]