Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Suma żywotów Króla

Suma żywotów Króla

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Elvis przechytrzył system. Przerósł oczekiwania show-biznesu. Wybuchł w rękach tym, którzy sądzili, że jest gładką pacynką z baczkami i zniewalającym głosem.
Elvis Presley w programie „’68 Comeback Special” telewizji NBC FRANK CARROL / NBC / GETTY IMAGES
E

Elvis Presley zmarł 16 sierpnia 1977 r. w Memphis – 40 lat temu. Ikona rocka, ­popkultury, ikona Ameryki. Jego krótki, zaledwie czterdziestodwuletni żywot mógłby stanowić kanwę fascynujących filmów i dzieł literackich, które pozwoliłyby nam zrozumieć jego fenomen. Dlaczego nie powstały – nie wiemy. Nie wiemy też, jak to się stało, że akurat on, przywołując słowa Robbiego Kriegera, rozpalił ogień – wszak dopiero po Presleyu pojawili się Bob Dylan, John Lennon, Paul McCartney, Mick Jagger, Jim Morrison – błyskotliwi poeci, muzyczni geniusze czy zgoła szamani rocka.

Najprościej byłoby powiedzieć, że pojawił się, bo musiał, bo świat tylko czekał, by wyskoczyć z ram i bohaterem pokolenia uczynić kogoś innego niż prezydent czy bohater wojenny. „Od szofera do milionera” – to zdanie pulsowało gdzieś w podświadomości, czasem przebłyskując w literaturze, czasem w filmie, na pewno zaś w...

15103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]