Reklama

Stolik "Pod Globusem"

Stolik "Pod Globusem"

28.05.1995
Czyta się kilka minut
Dosyć anachroniczna cała ta dyskusja. Jałowe argumenty, zwietrzałe kategorie... Dyskutanci jakby nie dostrzegli, że w 1989 r. skończył się, przynajmniej w literaturze, wiek dziewiętnasty. Bo dopiero wówczas, nagle i niespodziewanie, wygasła wiara w moralny autorytet i szczególną pozycję pisarza.
T

Także - w wyjątkowe znaczenie pisanego słowa. Nadmiernie żywiona w latach niewoli, przetrwała w stanie nienaruszonym po okres dwudziestolecia, nowym płomieniem wybuchła podczas okupacji, by przyjąć w PRL kształt nieraz fałszywy i pokraczny. Nie traciła zaś na swej sile, bo decydowała o tym pamięć prześladowań, a ponadto w kulcie literatury wychowane było całe społeczeństwo - w tym także ci, co mieli ją kontrolować i ograniczać jej rozwój.

Wiarę w sprawczą moc słowa nierzadko kojarzono z wiarą w słowo ideologiczne, którą wzmacniała zastanawiająca zgodność utrwalonej przez tradycję uprzywilejowanej pozycji pisarza z obowiązującymi w tej mierze wzorami sowieckimi. Krótko mówiąc, owa wiara była tyleż - przynajmniej do pewnego okresu - prawdziwa, co wmówiona i socjotechnicznie wykorzystana. Stąd przecież brały się przywileje liberałów skupionych wokół partyjnego...

13289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]