Reklama

Sentencje Ojców

Sentencje Ojców

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Rabi Eliezer, syn Jakuba, mawiał: Kto wypełnia choć jedno przykazanie, zdobywa sobie jednego orędownika; a kto popełnia choćby jeden grzech, nabywa sobie jednego przeciwnika. Pokuta i dobre uczynki są tarczą przeciw niedoli. (4, 11)
O

Orędownikiem i przeciwnikiem są anioły, które – jak naucza judaizm – rodzą się z każdym naszym czynem. Wiemy, że anioły, które powstały w drugim dniu stworzenia świata, zaistniały, nim stworzony został człowiek. Ale są też anioły, które są niejako emanacją każdego z ludzi. Kiedy nad rzeką Jabbok Jakub zmagał się z aniołem i w końcu przeważył, powiadają, że bił się z aniołem swojego brata Ezawa: walczył po raz kolejny o pierworództwo; o prawo do swojego życia i do życia swojej wielkiej rodziny. Gdy Abraham położył już na kamieniu związanego Izaaka, usłyszał głos anioła: „Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego!”. Nie był jednak tak od razu gotów wysłuchać głosu anioła. Nie był pewien, czy wypełnił nakaz Haszem, lecz wtedy anioł potwierdził: „Jesteś człowiekiem prawym i bojącym się Boga”. Ów anioł zrodził się z chwilą, gdy ojciec wiary przeszedł ostatni sprawdzian, nazywany...

4348

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]