Reklama

Sentencje Ojców

Sentencje Ojców

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Rabin Lewitas, przywódca z Jawne, nauczał: Ze wszystkich sił staraj się być bardzo skromny, bo nadzieją człowieka jest robactwo. (4, 4)
N

Nauka rabina jest tyleż zrozumiała, co zaskakująca. Lewitas nakazuje skromność (słowo to jest dwakroć powtórzone w tekście oryginalnym). Uczy, by swojego ciała i wszystkiego, co na ziemi zdobywamy (pieniędzy, sławy, władzy), nie uważać za coś bezwzględnie cennego, bo i tak staniemy się obiadem dla robaków. Można rzec to i w taki sposób: mędrcy żydowscy uważają arogancję i pychę za coś obcego i groźnego. Talmud wręcz naucza, że człowiek zarozumiały jest kimś, kto popełnia straszny grzech idolatrii. Ten, kogo zajmuje wyłącznie własne ego, kto jest tylko sobie oddany, nie zostawia miejsca dla Boga. Staje się bałwochwalcą, bo czci tylko swoje ja, nie rozumiejąc, że to nie sobie, ale Bogu zawdzięcza wszelkie talenty. Nasze zdolności, siły i uroda są nam dane od urodzenia i nie można ich w pełni uważać za „nasze”. Nie są przez nas wypracowane, zostaliśmy nimi obdarowani. Arogant bierze to...

4643

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]