Reklama

Sentencje Ojców

Sentencje Ojców

20.02.2012
Czyta się kilka minut
Wszystko jest przewidziane, ale wolna wola jest dana. A świat jest sądzony przez dobro i wszystko według wagi dobrych uczynków. (3, 19)
W

W średniowiecznej żydowskiej filozofii istnieją trzy odmienne stanowiska odnoszące się do relacji między wiedzą boską a wolną wolą. (Tylko w średniowieczu istniała filozofia żydowska i tylko wtedy szukano sposobów pogodzenia Arystotelesa z judaizmem).

Pierwszą proponował Gersonides, matematyk i talmudysta z XIV-wiecznej Francji. Nauczał, że Bóg nie wie z góry, jak człowiek zachowa się w danej sytuacji. Wie, jakie są przed ludzką istotą wybory, ale to, co ona wybierze, zależy tylko od niej. Można w takiej sytuacji mówić o samoograniczającej się wiedzy Wszechmocnego. Wolność człowieka i wszechwiedza Boga okazują się w tym poglądzie niemożliwe do pogodzenia. Bóg niejako podąża za człowiekiem i karmi się jego wiedzą oraz doświadczeniem. Wielu rabinów tak myślało, choć nie była to racja silna czy przeważająca w judaizmie.

Z kolei XIV-wieczny hiszpański filozof Hasdai...

4340

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]