Rzeszowskie spotkania

Od 14 do 17 kwietnia trwał w Rzeszowie Tydzień z Tygodnikiem Powszechnym. Fundacja Tygodnika Powszechnego z pomocą Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Filharmonii im. Artura Malawskiego zorganizowały cykl imprez, które wielu uczestników opisywało później jako intelektualną i muzyczną ucztę.

25.04.2004

Czyta się kilka minut

W pierwszy dzień w ramach Klubu “Tygodnika Powszechnego" odbyła się debata zatytułowana “Polska-Europa-Kościół". Redakcja zaprosiła do niej Różę Woźniakowską-Thun, prezes Polskiej Fundacji Roberta Schumana, oraz Sławomira Sierakowskiego, redaktora naczelnego “Krytyki Politycznej". “Tygodnik" reprezentowali ks. Adam Boniecki, Józefa Hennelowa i Krzysztof Kozłowski, towarzyszył im rektor WSIiZ prof. Tadeusz Pomianek. Dyskusja dotyczyła nadziei, lęków i wyzwań towarzyszących akcesji Polski do UE. Mówiono o sprawach bardziej i mniej znanych: grupach chrześcijan z Europy Zachodniej oczekujących na współpracę z Polakami w procesie tworzenia ponadnarodowej solidarności, wartości oraz bezsilności słowa, które, choć zapisane w dokumentach, nie zawsze ma moc sprawczą, czy Polakach jako o najmłodszym narodzie Unii, który dzięki demograficznej przewadze ma szansę odgrywać niemałą rolę w Europie.

15 kwietnia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania otwarto wystawę “TP w ośmiu odsłonach" (wkrótce zostanie również pokazana w Filharmonii). Tomasz Fiałkowski tłumaczył młodszym uczestnikom wernisażu, w jaki sposób najnowsza historia Polski znajdowała odbicie w blisko 60-letniej historii “Tygodnika". Ks. Adam Boniecki przypomniał, że “Tygodnik" to nie tylko historia: to misja do realizacji “tutaj i jak najbardziej teraz".

Jak tę misję można realizować, pokazywali tego samego dnia młodzi redaktorzy “TP": Agnieszka Sabor, Anna Mateja, Artur Sporniak, Mateusz Flak i Andrzej Brzeziecki, prowadząc warsztaty dziennikarskie dla rzeszowskich studentów. Temat warsztatów to niemal klasyka żurnalistyki: jak tworzyć dobry tekst, inspirując czytelnika do myślenia i polemiki, jak wzniecać i prowadzić dyskusje w mediach? Po raz kolejny okazało się, że czas to coś, czego w żaden sposób nie da się rozmnożyć. Podobno studenci otrzymali obietnicę, że warsztaty to dopiero początek serii następnych...

Nazajutrz spotkanie z młodzieżą Rzeszowa toczyło się dalej - tym razem w swobodniejszej atmosferze. Miejscem dyskusji był bowiem akademicki pub Index, temat zaś bardzo na czasie: “Tu czy tam - zostać czy wyemigrować?". Do prowadzących: Andrzeja Brzezieckiego i Mateusza Flaka dołączył prof. Jerzy Chłopecki z WSIiZ. Pytania i odpowiedzi więcej mówiły o niepokojach i nadziejach młodych ludzi niż o zyskach i stratach z potencjalnej emigracji bądź “pracy organicznej w ojczyźnie". Kto głosuje na Samoobronę? Kim są blokersi? Czy patriota może zostać emigrantem i czy jest dzisiaj jeszcze sens rozpatrywania emigracji w kontekście patriotyzmu? Co daje doświadczenie pracy w barze sałatkowym w Londynie, Paryżu czy Berlinie? Gdzie ma szukać pracy sfrustrowany technik dentystyczny?

W niezwykle emocjonalnej dyskusji brali udział nie tylko liczni studenci, ale również licealiści i gimnazjaliści, zbierając zasłużone oklaski. Spotkanie podsumowała młoda asystentka WSIiZ Anna Siewierska, cytując chińskiego filozofa: “Byłem bosy i zazdrościłem tym, którzy noszą buty. Przestałem zazdrościć, gdy zobaczyłem człowieka bez nogi... Po prostu bądźmy solidarni z tymi, którzy mają mniej od nas". Może to dziwić, lecz akurat to hasło pogodziło wszystkich uczestników sporu o emigrację. Kto wie, czy nie zbyt surowo oceniamy naszą młodzież?

“Tydzień z Tygodnikiem" zakończył się w sobotę w Filharmonii koncertem dobroczynnym na rzecz Fundacji TP: “Piazzoforte - muzyka z głębi serca". Kevin Kenner z Grzegorzem Frankowskim i kwartetem Primo Allegro Ensemble połączyli “ogień z ogniem" - muzykę Chopina z Piazzollą, wzbudzając entuzjazm rzeszowskich melomanów. A i żal, że wszystko trwało tak krótko...

Wystawę “Tygodnik Powszechny w ośmiu odsłonach" można obejrzeć do końca kwietnia w Wyższej Szkole Infromatyki i Zarządzania, przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie. Serdecznie zapraszamy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2004