Reklama

Ryba na jeleniu

Ryba na jeleniu

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Kiedyś miałem przyjemność spotkać się z ciałem naukowym Uniwersytetu w Eliście.
N

Na ścianie wisiał portret brodatego pana w pince-nez.
– To Władysław Kotwicz, ma się rozumieć – powiedział mi jeden z profesorów. – Czy on w Polsce jest bardzo znany? – zapytał.
Chrząknąwszy, skierowałem rozmowę na inne tory. Było mi głupio, bo Kotwicz jest dla Kałmuków największym z wielkich. Zbadał ich język, napisał pierwszą pracę dotyczącą gramatyki (pokazywano mi ją w Eliście jak największy skarb). Był specjalistą nie tylko od języków mongolskich, ale chińskiego i mandżurskiego. Opublikował ponad 150 prac naukowych.
Ale w Polsce mało kto słyszał o Kotwiczu. Dlaczego? A kto to wie! Może dlatego, że pracował naukowo w Petersburgu, zanim przeniósł się do Lwowa? A może dlatego, że Kotwicz nie walczył, nie wygrywał, nie przegrywał ani nie rzucał się na barykady? Chodził zwyczajnie z brylami na nosie po wertepach i gadał z Kałmukami. Więc jest jasne, że w Polsce...

4537

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]