Reklama

TP Historia - 85.Boniecki

Rubens pod Tatrami

Rubens pod Tatrami

21.07.2014
Czyta się kilka minut
W miejscu tym po raz pierwszy wystawiono dzieła graficzne w 1911 r. dzięki wsparciu Władysława hr. Zamoyskiego.
W

W dwudziestoleciu międzywojennym wystawiali tu m.in. Skoczylas, Pronaszkowie, Dunikowski, Axentowicz... Działał Teatr Formistyczny Witkacego. Po wojnie mieściło się tu Biuro Wystaw Artystycznych.Organizowało ono m.in. słynne Salony Marcowe, które otwierały drogę wyjścia z socrealizmu. Wśród wystawiających w zakopiańskim BWA byli Hasior, Bereś, Nowosielski, Pągowska, Kantor, Stażewski... Najwięksi.
W 2001 r. powołano w tym miejscu Miejską Galerię Sztuki, która specjalizuje się we współczesnej sztuce polskiej. Skąd więc Rubens? Wydaje się, że dzisiejsza publiczność obawia się nieco twórczości dawnych mistrzów. Ludzie bywają onieśmieleni, nie wiedząc, jakie kryją się za nią historie, jaki świat opisuje, jakich technik używano przed wiekami.
Ta nieśmiałość jest bezpodstawna: erudycja, fachowa wiedza historyka bardzo się przydają, ale nie są konieczne, by dzieło sztuki przemówiło do naszej wrażliwości. Przecież sztuka – niezależnie od czasu, w którym powstaje – mówi o tym, co stanowi o kondycji człowieka, czyli o doświadczeniach, które są udziałem każdego z nas. Dobrze znamy uczucia, do których się odnosi: ból i tęsknotę, miłość i poczucie straty, gniew i strach, dumę i wstyd... Wymieniać można by długo. Chcielibyśmy, aby ściany zakopiańskiej Galerii (którą właśnie zmodernizowano) pozwoliły dostrzec w dziełach barokowego mistrza to, co dotyczy naszego życia tu i teraz. W Polsce początku XXI wieku.
Na koniec dodać należy jeszcze jedno: wystawa stanowi punkt kulminacyjny uroczystości związanych z 25. rocznicą podpisania umowy partnerskiej między Zakopanem a Siegen, zabytkowym, uniwersyteckim miastem w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]