Reklama

Ładowanie...

Rozmowa niemożliwa / możliwa

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Wmówiono nam, że w dzisiejszej Polsce ateista i wierzący nie mogą się spotkać. Bo wyśmieją albo posadzą na stosie. Nie musi wcale tak być.
Z

Zamieszczona w tym numerze rozmowa ks. Andrzeja Draguły z Marią Peszek prowokuje, zachwyca i zmusza do myślenia. „Czy jest dziś w Polsce możliwa prawdziwa rozmowa ateistki i księdza?” – pyta Andrzej Franaszek. I potem ta rozmowa ateistki z księdzem... Więc jednak jest możliwa.

Ks. Andrzej Draguła: „Nie próbowałaś się odnaleźć w tym doświadczeniu opuszczenia, którego doznał także Jezus?”. Maria Peszek: „Nie, bo mnie nie opuścił Bóg. Ja go opuściłam i nie bolało mnie to. Przeciwnie”. Prawdziwa rozmowa. Nie apologetyczna dysputa, nie nawracanie, nie antyklerykalny atak i obrona. Rozmowa... Co z niej wynika? Z prawdziwej rozmowy nie musi zaraz coś wynikać. Z dysputy – tak, z nawracania – wiadomo, w przypadkach ataku i obrony – punkty, kto, ile razy kogo znokautował. Ale z rozmowy? Maria: „A teraz ja chcę Ciebie zapytać: po co Tobie jest rozmowa z Bogiem?”. Ksiądz...

4505

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]