Reklama

Rozmowa niemożliwa / możliwa

Rozmowa niemożliwa / możliwa

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Wmówiono nam, że w dzisiejszej Polsce ateista i wierzący nie mogą się spotkać. Bo wyśmieją albo posadzą na stosie. Nie musi wcale tak być.
Z

Zamieszczona w tym numerze rozmowa ks. Andrzeja Draguły z Marią Peszek prowokuje, zachwyca i zmusza do myślenia. „Czy jest dziś w Polsce możliwa prawdziwa rozmowa ateistki i księdza?” – pyta Andrzej Franaszek. I potem ta rozmowa ateistki z księdzem... Więc jednak jest możliwa.

Ks. Andrzej Draguła: „Nie próbowałaś się odnaleźć w tym doświadczeniu opuszczenia, którego doznał także Jezus?”. Maria Peszek: „Nie, bo mnie nie opuścił Bóg. Ja go opuściłam i nie bolało mnie to. Przeciwnie”. Prawdziwa rozmowa. Nie apologetyczna dysputa, nie nawracanie, nie antyklerykalny atak i obrona. Rozmowa... Co z niej wynika? Z prawdziwej rozmowy nie musi zaraz coś wynikać. Z dysputy – tak, z nawracania – wiadomo, w przypadkach ataku i obrony – punkty, kto, ile razy kogo znokautował. Ale z rozmowy? Maria: „A teraz ja chcę Ciebie zapytać: po co Tobie jest rozmowa z Bogiem?”. Ksiądz...

4505

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]