Reklama

Rok 1948

Rok 1948

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Aleksander Janta-Połczyński: WRACAM Z POLSKI

„Nie udzielam zezwolenia na drukowanie dalszego ciągu artykułu p. Janty” – pisał gen. Władysław Anders do Jerzego Giedroycia, informując równocześnie o wstrzymaniu kolportażu numeru „Kultury”, w którym znalazła się pierwsza część reportażu „Wracam z Polski”. Co tak zirytowało generała?

Aleksander Janta-Połczyński (1908–1974), prozaik, poeta i tłumacz, w latach 30. podróżował po świecie (Stany Zjednoczone, ZSRR, Chiny, Japonia, Indie, Birma, Afganistan, Abisynia), zdobył sławę reportera, opublikował kilka książek. Wybuch wojny zastał go w Paryżu: wstąpił do wojska, dostał się do niewoli niemieckiej, skąd uciekł, uczestniczył w konspiracji w nieokupowanej części Francji, pracował w Polish Information Center w Nowym Jorku, walczył w szeregach dywizji gen. Maczka. W 1945 r. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych.
Z redaktorem „Kultury” znali się z czasów...

4367

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]