Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Rewolucyjny fresk

Rewolucyjny fresk

27.12.2014
Czyta się kilka minut
To cała galeria, bo prócz ośmiorga głównych bohaterów mamy szereg ważnych postaci drugiego planu. Wieloosobową obsadę rewolucyjnego spektaklu.
S

Sylwia Frołow opublikowała niedawno biografię Feliksa Dzierżyńskiego, wykorzystując nieznane dokumenty i listy. Sportretowała go przede wszystkim jako człowieka, nie rezygnując – byłoby to niemożliwe! – z tła politycznego. W nowej książce podobnie: na pierwszy plan wysuwają się ludzkie pasje i namiętności, a polityka i ideologia mieszają się z erotyką, wkraczają w życie prywatne jednostek. Żelazny Feliks przewija się w tle, choć główni aktorzy bywają równie jak on złowrodzy.
Wielofigurowy fresk obejmuje szerokie spektrum postaw, od Lenina („Apostoł i bolszewik”) po cara Mikołaja II („Hiob imperator”), przede wszystkim jednak skupia się na zwolennikach rewolucji. Obok Lenina pojawia się więc zagadkowy Aleksander Parvus – bankier rewolucji, pośrednik w kontaktach między cesarstwem niemieckim i bolszewikami, współorganizator przejazdu Lenina i towarzyszy ze Szwajcarii do...

2788

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]