Reklama

Rewolucyjny fresk

Rewolucyjny fresk

27.12.2014
Czyta się kilka minut
To cała galeria, bo prócz ośmiorga głównych bohaterów mamy szereg ważnych postaci drugiego planu. Wieloosobową obsadę rewolucyjnego spektaklu.
S

Sylwia Frołow opublikowała niedawno biografię Feliksa Dzierżyńskiego, wykorzystując nieznane dokumenty i listy. Sportretowała go przede wszystkim jako człowieka, nie rezygnując – byłoby to niemożliwe! – z tła politycznego. W nowej książce podobnie: na pierwszy plan wysuwają się ludzkie pasje i namiętności, a polityka i ideologia mieszają się z erotyką, wkraczają w życie prywatne jednostek. Żelazny Feliks przewija się w tle, choć główni aktorzy bywają równie jak on złowrodzy.
Wielofigurowy fresk obejmuje szerokie spektrum postaw, od Lenina („Apostoł i bolszewik”) po cara Mikołaja II („Hiob imperator”), przede wszystkim jednak skupia się na zwolennikach rewolucji. Obok Lenina pojawia się więc zagadkowy Aleksander Parvus – bankier rewolucji, pośrednik w kontaktach między cesarstwem niemieckim i bolszewikami, współorganizator przejazdu Lenina i towarzyszy ze Szwajcarii do...

2788

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]