Reforma Funduszu Kościelnego odłożona

Wygląda na to, że w najbliższych latach nie dojdzie do przekształcenia Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy.

13.10.2014

Czyta się kilka minut

Nowy minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki zapowiedział, że półprocentowy odpis od podatku, który miał zastąpić Fundusz Kościelny, na pewno nie wejdzie w życie przed przyszłorocznymi wyborami. Według planów pomysłodawcy reformy – ministra Michała Boniego, który od wiosny 2012 r. z dużą determinacją ją forsował – odpis miał wejść w życie już w 2015 r. Ale z każdym kolejnym ministrem (od czasów Boniego Halicki jest już trzeci) determinacja dokończenia reformy słabła.

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch przypomina, że biskupi zaakceptowali wynegocjowaną przez Komisję Wspólną Rządu i Episkopatu propozycję odpisu wynoszącego 0,5 proc., a eksperci kościelni i rządowi dogadali się co do szczegółów. – Teraz ruch jest po stronie rządu – mówi „Tygodnikowi Powszechnemu” rzecznik Episkopatu. Komentuje także ostatnią wypowiedź ministra administracji i cyfryzacji. „Dopóki nie mamy wspólnego stanowiska, forsowanie jakiejkolwiek zmiany byłoby przedwczesne” – powiedział minister Halicki w rozmowie z PAP. – Wspólne stanowisko rządu i Episkopatu zostało wypracowane – prostuje ks. Kloch. – O ile mi wiadomo, rząd natomiast nie dogadał się jeszcze z mniejszymi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Dla nich zamiana dotacji z Funduszu na odpis jest niekorzystna.

Ale strona kościelna przyznaje, że jej się także nie spieszy. „Zmiana sposobu wspierania ubezpieczeń duchownych wymaga uruchomienia ogromnej procedury, dlatego ze swojej strony nie naciskamy, by to było szybko” – mówił po niedawnym zebraniu Episkopatu kard. Kazimierz Nycz.

Fundusz Kościelny został powołany w 1950 r. po przejęciu przez władze komunistyczne dużej części majątków kościelnych. Od 1999 r., po reformie ubezpieczeń społecznych, z Funduszu finansowanego przez budżet państwa wypłacanych jest 80 proc. składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne księży oraz 100 proc. składek za członków zakonów kontemplacyjnych i misjonarzy.

Otrzymywanie co roku na ubezpieczenia duchownych zagwarantowanej kwoty z budżetu państwa jest wygodne i bezpieczne. Takie rozwiązanie jest jednak przestarzałe. Poza tym „łatwe pieniądze” demotywują. Odpis podatkowy inspirowałby Episkopat do działań polepszających wizerunek kościelnych instytucji, a nas – świeckich katolików – motywowałby do brania współodpowiedzialności za finanse Kościoła. Na pewno byłoby to zatem lepsze rozwiązanie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2014