Reklama

Putin to nastolatek

Putin to nastolatek

27.10.2014
Czyta się kilka minut
Boris Akunin: Największa zbrodnia Putina polega na tym, że nie pozwala Rosji wydorośleć.
G

GRZEGORZ JANKOWICZ: Skąd u Pana zainteresowanie dziewiętnastowieczną carską Rosją?
BORIS AKUNIN: Nie mam żadnych złudzeń dotyczących czasów carskich. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że koncepcja tamtego państwa była zła – politycznie i moralnie. Natomiast bezgranicznie kocham kulturę i literaturę dawnej Rosji. Często błędnie określa się moje podejście do carskiej Rosji jako nostalgię. Krytycy piszą o mojej rzekomej tęsknocie za przeszłością. To bzdura. Nostalgia dotyczy nie państwa, lecz wielkiej literatury, która wtedy powstawała.
Pański pseudonim literacki w oczywisty sposób nawiązuje do anarchisty Bakunina, ale jest to też pewna wskazówka dla odbiorców, że oto mają do czynienia z literackim anarchistą. Czy anarchizm jest Panu bliski również jako postawa społeczno-polityczna?
Nie. Obydwie sfery – literacka i...

18881

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]