Reklama

Ładowanie...

Putin to nastolatek

27.10.2014
Czyta się kilka minut
Boris Akunin: Największa zbrodnia Putina polega na tym, że nie pozwala Rosji wydorośleć.
G

GRZEGORZ JANKOWICZ: Skąd u Pana zainteresowanie dziewiętnastowieczną carską Rosją?
BORIS AKUNIN: Nie mam żadnych złudzeń dotyczących czasów carskich. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że koncepcja tamtego państwa była zła – politycznie i moralnie. Natomiast bezgranicznie kocham kulturę i literaturę dawnej Rosji. Często błędnie określa się moje podejście do carskiej Rosji jako nostalgię. Krytycy piszą o mojej rzekomej tęsknocie za przeszłością. To bzdura. Nostalgia dotyczy nie państwa, lecz wielkiej literatury, która wtedy powstawała.
Pański pseudonim literacki w oczywisty sposób nawiązuje do anarchisty Bakunina, ale jest to też pewna wskazówka dla odbiorców, że oto mają do czynienia z literackim anarchistą. Czy anarchizm jest Panu bliski również jako postawa społeczno-polityczna?
Nie. Obydwie sfery – literacka i...

18881

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]