Reklama

Prawdziwy bohater

Prawdziwy bohater

21.04.2014
Czyta się kilka minut
„Prawdziwym bohaterem opowieści o Izaaku jest baran, który nic nie wiedział o zmowie innych, tak jakby zgodził się sam z siebie umrzeć zamiast Izaaka”

– tymi słowami zaczyna się wiersz wielkiego izraelskiego poety Jehudy Amichaja poświęcony temu, co nazywane jest Akedą, związaniem i ofiarowaniem Izaaka. Kończy się równie zaskakującym obrazem: „Aniołowie wrócili do domu, Izaak wrócił do domu, Abraham i Bóg dużo wcześniej odeszli / Ale prawdziwym bohaterem opowieści o Izaaku jest baran”.
Amichaj napisał ten wiersz w 1982 r. w czasie wojny libańskiej. Być może najtrudniejszej, bo moralnie silnie kwestionowanej. Sam Amichaj był żołnierzem w wojnie niepodległościowej w 1948 r. Pisał o ofiarach wojny, żołnierzach wychowanych na syjonistycznych ideałach. Ba, nazwisko, jakie przyjął, miało w sobie coś, jak pisał, pozytywnego, lewicowego i syjonistycznego. Wspominam te detale biograficzne, bo one wydają się niezwykle ważne dla myślenia o wierszu „Prawdziwy bohater”.
Tak, to prawda, jedyną krwawą, zapisaną ofiarą ofiarowania na...

2899

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]