Reklama

Ładowanie...

Pracowity jak Polak

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Czasem bywa tak, że pozornie mniej istotne doniesienia medialne zaskakują bardziej niż dramatyczne tytuły z pierwszych stron.
T

Tak było w minionym tygodniu, gdy najpierw poinformował o tym tabloid „Bild Zeitung” (o paromilionowym nakładzie), zaś potem renomowany tygodnik „Die Zeit” uczynił z tego nawet cytat tygodnia. Chodzi o jedno zdanie: „Polen sind fleissiger als Deutsche” (Polacy są bardziej pilni, bardziej pracowitsi niż Niemcy).

Złamanie tabu? Prowokacja? Bo czyż pilność nie jest cnotą przede wszystkim niemiecką? Bynajmniej! Stwierdzenie, iż „Polacy są bardziej pilni niż Niemcy”, padło z ust najwyższej instancji: wypowiedział je prezydent Niemiec Joachim Gauck we własnej osobie. Stało się to podczas spotkania prezydentów Niemiec, Włoch i Polski w Neapolu – rzecz jasna, ku zadowoleniu przede wszystkim Bronisława Komorowskiego, który razem z Gauckiem i ich włoskim kolegą Napolitano spotkali się, aby dyskutować oczywiście o kryzysie – także kryzysie zaufania – w Europie.

Dowartościowując w...

1732

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]