Reklama

Pracowity jak Polak

Pracowity jak Polak

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Czasem bywa tak, że pozornie mniej istotne doniesienia medialne zaskakują bardziej niż dramatyczne tytuły z pierwszych stron.
T

Tak było w minionym tygodniu, gdy najpierw poinformował o tym tabloid „Bild Zeitung” (o paromilionowym nakładzie), zaś potem renomowany tygodnik „Die Zeit” uczynił z tego nawet cytat tygodnia. Chodzi o jedno zdanie: „Polen sind fleissiger als Deutsche” (Polacy są bardziej pilni, bardziej pracowitsi niż Niemcy).

Złamanie tabu? Prowokacja? Bo czyż pilność nie jest cnotą przede wszystkim niemiecką? Bynajmniej! Stwierdzenie, iż „Polacy są bardziej pilni niż Niemcy”, padło z ust najwyższej instancji: wypowiedział je prezydent Niemiec Joachim Gauck we własnej osobie. Stało się to podczas spotkania prezydentów Niemiec, Włoch i Polski w Neapolu – rzecz jasna, ku zadowoleniu przede wszystkim Bronisława Komorowskiego, który razem z Gauckiem i ich włoskim kolegą Napolitano spotkali się, aby dyskutować oczywiście o kryzysie – także kryzysie zaufania – w Europie.

Dowartościowując w...

1732

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]