Reklama

Polskie obozy i obrazy

Polskie obozy i obrazy

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Prezydent Obama popełnił błąd i przeprosił. Czego chcieć więcej? Przy okazji dowiedzieliśmy się jednak również czegoś o sobie.
fot. Grażyna Makara
F

Fatalny lapsus prezydenta Baracka Obamy o „polskich obozach śmierci” wzbudził w Polsce większe zainteresowanie niż pośmiertne udekorowanie Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem USA. Lapsus był okropny, tym okropniejszy, że powielał formułę od lat zwalczaną przez polskie ośrodki opiniotwórcze. Jedni dostrzegali w nim niemal casus belli, inni starali się pomniejszyć jego znaczenie. Sytuację zaczęto traktować jako test: pokaż, jak zareagowałeś, a powiem ci, kim jesteś. Bo choć wszyscy byli oburzeni, ale nie wszyscy byli oburzeni tak samo. Wszyscy oczekiwali na naprawienie przez prezydenta Obamę tego, co się wydarzyło, nie wszyscy oczekiwali tego samego. Łatwo też było przewidzieć (jak to zrobił amerykanista prof. Zbigniew Lewicki), że odpowiedź prezydenta USA jedni uznają za zadowalającą, inni wprost przeciwnie: nigdy nie będą...

3964

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]