Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Polska nauka i unijne pieniądze

Polska nauka i unijne pieniądze

13.10.2013
Czyta się kilka minut
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ze środków strukturalnych przyznanych na lata 2007–2013 wydała do tej pory 404,4 mln złotych.
Prof. Tomasz Guzik, pierwszy po prawej, (WEL COME) i współpracownicy poszukują nowych metod leczenia nadciśnienia tętniczego. Fot. Michał Jędrak / FNP
P

Pieniądze na rozwój polskiej nauki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego; Polska jest jego beneficjentem w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Do konkursów ogłoszonych przez FNP zgłosiło się 2821 kandydatów, z których 426 zostało laureatami. Wszystkich stypendystów było 1977; utworzono 84 zespoły badawcze. Zastrzyk finansowy przełożył się na konkretne sukcesy naukowe, czego wyrazem jest m.in. to, że kilkoro laureatów programów FNP otrzymało najbardziej prestiżowe granty naukowe w Europie przyznawane przez Europejską Radę Badań Naukowych.
Spośród kilkudziesięciorga laureatów konkursów Fundacji przedstawiamy w dalszej części troje uczonych: dr Izabelę Chincińską, biotechnologa, dr. hab. Stefana Dziembowskiego, kryptografa, oraz dr. hab. Sebastiana Maćkowskiego, fizyka.

Zaś poniżej przedstawiamy listę laureatów programów: HOMING PLUS, międzynarodowe studia doktoranckie (MPD), POMOST, WEL COME, TEA M, VENTURES.

Dr IZABELA KREJTZ (POMOST) monitoruje postępy w terapii osób lękowych.
Dr DOROTA PIERŚCIŃSKA (POMOST) zajmuje się własnościami cieplnymi kwantowych laserów kaskadowych.
Dr hab. KATARZYNA RADWAŃSKA (POMOST) bada znaczenie kolców dendrytycznych w powstawaniu pamięci.
Prof. WIESŁAW GRUSZECKI (TEA M) z zespołem usiłują poznać przyczyny niepożądanej toksyczności antybiotyków przeciwgrzybicznych.
Prof. ALINA CIACH (MPD) prowadzi międzynarodowe studia doktoranckie w Instytucie Chemii Fizycznej w Warszawie.
Dr ANNA HEBDA (POMOST) bada wartość genetyczną karpackich populacji jodły.
Prof. LESLIE KOZAK (WEL COME) wyjaśnia molekularne mechanizmy powstawania otyłości.
Dr JOANNA ORTYL (VENTURES ) pracuje nad sondami fluoroscencyjnymi, które pomogą obserwować procesy polimeryzacji.
Prof. FRANÇOIS BÉGUIN (WEL COME) przyjechał do Poznania, by pracować nad przyjaznym dla środowiska kondensatorem energii.
Dr hab. AGNIESZKA CHACIŃSKA (WEL COME) zgłębia tajniki mitochondriów – centrów energetycznych komórki.
Dr BEATA NOWAKOWSKA (HOMING PLUS) identyfikuje nowe geny odpowiedzialne za zespół DiGeorge’a.
Dr TOMASZ RYGIEL (HOMING PLUS) bada regulację odpowiedzi odpornościowej w rozwoju chorób zapalnych i nowotworowych.
Dr MIROSŁAW SZCZEPAŃSKI (HOMING PLUS) jest otolaryngologiem i dla prowadzenia badań w Polsce wrócił z USA.
Dr hab. EWA ZUBA-SURMA (TEA M) pozyskuje mikrofragmenty z komórek macierzystych do regeneracji tkanek.
Prof. MAGDALENA RAKOWSKA-BOGUTA (MPD) stworzyła studia doktoranckie dla młodych genetyków.
Dr hab. BARBARA KLAJNERT-MACULEWICZ (TEAM) wraz z zespołem bada możliwości zastosowania dendrymerów w medycynie.
AGNIESZKA KOWALCZYK (VENTURES) opracowała recepturę kleju strukturalnego, konkurencyjnego dla produktu firmy 3M.
Dr BARTŁOMIEJ SZAFRAN (MPD) koordynuje badania z zakresu nanostruktur doktorantów z fizyki, chemii i elektroniki.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]