Reklama

Polak lubi tacę

Polak lubi tacę

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Przez ostatnie ponad dwieście lat na większej części terytorium dzisiejszej Polski Kościół miał tylko tyle, ile ofiarowali mu ludzie, a nie władza.
M

MARCIN ŻYŁA: Polscy katolicy, którzy mieszkając w Niemczech, nie płacili dobrowolnego podatku kościelnego, odkrywają czasem po powrocie do kraju, że formalnie nie należą już do Kościoła – skrupulatny fiskus zza Odry przysyła bowiem parafiom informację o uchylaniu się od płacenia podatku. Czy gdyby w Polsce wprowadzić taki model finansowania, Kościół straciłby wiernych? MIROSŁAWA GRABOWSKA: Myślę, że wprowadzenie nowego modelu nie byłoby łatwe. Wierni w Polsce są przywiązani do dawania na tacę. Przestawienie się z modelu takiego dobrowolnego współfinansowania na łożenie na Kościół poprzez podatek zbierany przez państwo byłoby trudne. Pojawiłyby się pytania. Na jakim poziomie musiałby taki podatek być ustalony, aby ludzie go nie unikali? Kogo opodatkować? W jaki sposób deklarować przynależność do Kościoła? Wśród propozycji zmian finansowania pojawił się też pomysł tzw....

11765

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]