Reklama

Pierwszy bezpieczny port

Pierwszy bezpieczny port

26.06.2005
Czyta się kilka minut
To już przeszłość, że uchodźcy przelatują przez Polskę jak burza, byle tylko przedostać się dalej - na Zachód. Próbują tego nadal przede wszystkim migranci z krajów azjatyckich, ale jest to coraz trudniejsze. Tak naprawdę, dopóki są uchodźcami, są skazani na pobyt w Polsce.
A

ANNA MATEJA: - W filmie dokumentalnym "Twierdza Europa" możemy zobaczyć, przez co przechodzą Afrykańczycy usiłujący dostać się do Europy - kontynentu bez wojen i konfliktów, który wydaje im się najbliższym azylem. Czy Polska też staje się twierdzą, w której mnoży się przepisy i stawia różnorakie bariery utrudniające cudzoziemcom przekroczenie granicy?

IRENA RZEPLIŃSKA: - Nie jest trudno dostać się tym, którzy stając na polskiej granicy, proszą o nadanie statusu uchodźcy i azyl. Zgodnie z obowiązującymi Polskę przepisami Konwencji Genewskiej z 1951 r. dotyczącymi statusu uchodźców, musimy te osoby przyjąć. Potem dopiero rozpoczynamy odpowiednie postępowanie, które rozstrzyga, czy ten status im się należy. W tym sensie nie jest więc trudno stać się w Polsce uchodźcą, tak jak i w każdym innym państwie, które jest stroną Konwencji. To zresztą...

10062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]