Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pierwszy bezpieczny port

Pierwszy bezpieczny port

26.06.2005
Czyta się kilka minut
To już przeszłość, że uchodźcy przelatują przez Polskę jak burza, byle tylko przedostać się dalej - na Zachód. Próbują tego nadal przede wszystkim migranci z krajów azjatyckich, ale jest to coraz trudniejsze. Tak naprawdę, dopóki są uchodźcami, są skazani na pobyt w Polsce.
A

ANNA MATEJA: - W filmie dokumentalnym "Twierdza Europa" możemy zobaczyć, przez co przechodzą Afrykańczycy usiłujący dostać się do Europy - kontynentu bez wojen i konfliktów, który wydaje im się najbliższym azylem. Czy Polska też staje się twierdzą, w której mnoży się przepisy i stawia różnorakie bariery utrudniające cudzoziemcom przekroczenie granicy?

IRENA RZEPLIŃSKA: - Nie jest trudno dostać się tym, którzy stając na polskiej granicy, proszą o nadanie statusu uchodźcy i azyl. Zgodnie z obowiązującymi Polskę przepisami Konwencji Genewskiej z 1951 r. dotyczącymi statusu uchodźców, musimy te osoby przyjąć. Potem dopiero rozpoczynamy odpowiednie postępowanie, które rozstrzyga, czy ten status im się należy. W tym sensie nie jest więc trudno stać się w Polsce uchodźcą, tak jak i w każdym innym państwie, które jest stroną Konwencji. To zresztą...

10062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]