Reklama

Pierwsza taka opowieść

Pierwsza taka opowieść

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Kochanski łączy warsztat historyka z umiejętnością opowiadania o losach pojedynczych ludzi.
T

Trudno w to uwierzyć, ale w ciągu 67 lat od zakończenia II wojny światowej nie ukazała się w języku angielskim książka, która w jednym tomie opisywałaby całościowo dzieje Polski i Polaków w latach 1939-45. Historycy z Wielkiej Brytanii i USA pisali, owszem, o Holokauście czy militarnych aspektach wojny: o polskich lotnikach w Bitwie o Anglię, o Powstaniu Warszawskim, nawet o Wojtku – słynnym niedźwiedziu, który towarzyszył żołnierzom II Korpusu w ich odysei. Ale angielskojęzyczny czytelnik nigdy nie otrzymał obrazu całości.

„The Eagle Unbowed. Poland and the Poles in the Second World War” („Nieposkromiony orzeł. Polska i Polacy w II wojnie światowej”), książka autorstwa Halik Kochanski, brytyjskiej historyczki o polskich korzeniach, która ukazała się przed miesiącem w Wielkiej Brytanii i USA, wypełnia tę przedziwną lukę. Ukazuje polityczną, wojskową i społeczną historię...

2811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]