Reklama

Pieniądze za życie

Pieniądze za życie

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Ideolodzy socjalizmu przekonywali, że dla nich człowiek jest najważniejszy. Jak odmienna była rzeczywistość, pokazuje choćby sprawa testów medycznych na mieszkańcach Niemiec Wschodnich.
C

Choć od upadku komunizmu minęły 24 lata, okazuje się, że ciągle jest wiele spraw, które opinią publiczną wstrząsają dopiero dziś. Tak jest również z historią, którą opisał Peter Wensierski, reporter tygodnika „Spiegel”. Chodzi o testowanie na ludziach leków – prowadzone tajnie i nielegalnie, tj. nielegalnie nawet w myśl prawa NRD, choć za akceptacją władz w Berlinie Wschodnim, a za pieniądze i na zlecenie zachodnich koncernów farmaceutycznych. W latach 70. i 80. ponad 50 tys. obywateli NRD zostało – zwykle bez wiedzy i zgody – potraktowanych jak króliki doświadczalne. Niektórzy z nich zmarli.
Dla zachodnich koncernów – z RFN, Austrii i Szwajcarii – był to czysty zysk: testując nowe leki na terenie NRD, omijały surowe przepisy, które w ich krajach regulowały wprowadzanie na rynek nowych lekarstw. Poza tym testowanie ich w NRD było mniej kosztowne niż na Zachodzie. Natomiast...

4116

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]