Reklama

Pesach

Pesach

03.04.2012
Czyta się kilka minut
D

Dedykuję mojemu teściowi, błogosławionej pamięci Szymonowi Datnerowi, który uczył mnie, jak obchodzić Pesach.

Miniona sobota nazywana jest wielkim szabatem. Tego dnia, tydzień przed świętem Paschy, czytane są słowa proroka Malachiasza: „Oto Ja poślę wam proroka Eliasza przed nadejściem wielkiego i strasznego dnia Pana” (3,23).

Nadchodzące święto ma cztery nazwy. Bywa określane świętem wiosny, świętem wolności, świętem macy i świętem Pesach. Jest pierwszym ze świąt w żydowskim kalendarzu. Ma bardzo określone reguły, z których najważniejsze dotyczą lektury Hagady – opowieści o wyjściu z Egiptu oraz nakazów spożywania właściwych pokarmów. Święto w dobrym żydowskim domu zaczyna się wcześniej – od porządków i usunięcia z domu chleba kwaszonego. Przez osiem dni wolno będzie spożywać tylko macę na pamiątkę losu Żydów, którzy na pustyni przygotowywali placki z...

4771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]