Reklama

Park Geun-hye w sidłach zemsty

Park Geun-hye w sidłach zemsty

16.04.2018
Czyta się kilka minut
24 lata więzienia i grzywna o równowartości ponad 17 mln dolarów. Taki wyrok – po ponad rocznym procesie o korupcję – usłyszała była prezydent Korei Południowej.
W drodze na rozprawę, Seul, sierpień 2017 r. KIM HONG-JI / REUTERS / FORUM
S

Sąd uznał, że pani Park Geun-hye miała żądać aż 22 mln dolarów łapówek od trzech największych konglomeratów biznesowych w kraju: Samsunga, Lotte i SK Group. Dla 66-letniej kobiety tak wysoki wyrok (gwałciciele i zabójcy rzadko kiedy dostają tu więcej niż 10 lat) w praktyce może oznaczać dożywocie. Jej przyjaciółkę Choi Soon-sil skazano na 20 lat – Park dzieliła się z nią sprawami najwyższej wagi państwowej i przekazywała jej pieniądze.

Czy naprawdę zasłużyła

Kara takiego kalibru dla kogoś, kto pełnił funkcję głowy państwa, mogła szokować świat. W Korei Południowej większość przywitała ją jako upragnioną sprawiedliwość. Protestujący w obronie byłej prezydent to głównie emeryci, z sympatią wspominający jej ojca, generała Park Chung-hee, którzy rządził krajem w latach ­1963-79. Grupa ta stanowi obecnie margines.

Trudno jednak odrzucić przekonanie, że Park –...

4665

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Prawo i sprawiedliwość niemal jak w sąsiedniej Północy. Teraz każda Koreanka zastanowi się 10 razy nim pójdzie pracować w polityce, a już na pewno nie będzie się zwierzać żadnej szamance.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]