Reklama

Parafie i mrówkowce

Parafie i mrówkowce

18.11.2013
Czyta się kilka minut
Człowiek z blokowiska będzie w swoim lub nie swoim kościele parafialnym szukał spotkania życzliwej wspólnoty, nawet jeśli sam pozostaje za filarem i do żadnej konkretnej wspólnoty nie wstąpi.
P

Pamiętam, z jakim przejęciem wówczas urzędujący (dziś emerytowany) arcybiskup Kurytyby Pedro Antônio Marchetti Fedaldo opowiadał mi o utworzeniu przy polskim kościele, w centrum tego wielkiego miasta (1,8 mln mieszkańców) parafii terytorialnej, oczywiście z zachowaniem duszpasterstwa Polaków. Teren parafii – mówił – obeszliśmy w piętnaście minut. Bo nowa parafia to były zaledwie trzy wielkie mrówkowce. Arcybiskup był uradowany. Nowa parafia miała więcej wiernych niż niejedna wiejska parafia w interiorze.
Kardynał Bergoglio namawiał proboszczów do wynajmowania na terenie parafii garaży i tworzenia kaplic, by być blisko tych, którzy się nie kwapią do odwiedzania kościoła parafialnego. Mówił, że „jakość życia parafii zależy od liczby ludzi mieszkających na jej terenie, do których nie uda nam się dotrzeć”. W Paryżu, w latach 70., uczestniczyłem w Mszach św. odprawianych w...

4581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]