Reklama

Oświadczenie Kapituły Metropolitalnej na Wawelu

Oświadczenie Kapituły Metropolitalnej na Wawelu

29.03.2015
Czyta się kilka minut
W

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w sprawie zakończenia umowy użyczenia budynku przy ul. Kanoniczej 15 przez Kapitułę Metropolitalną na Wawelu Fundacji Św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej, Kapituła przedstawia swoje stanowisko w tej sprawie.
Budynek wielkości 1 000 m z podwórkiem stanowi własność Kapituły i został w 1990 r. pisemną umową użyczony Fundacji na okres 25 lat. Umowa dobiega końca 24 marca 2015 r. Fundacja zobowiązała się do wyremontowania budynku i miała w nim prowadzić działalność kulturalną. Fundacja była zwolniona od płacenia czynszu, a w budynku nie mogła być prowadzona działalność gospodarcza. Okazało się jednak, że Fundacja podnajęła pomieszczenia: część lokali na restaurację, kawiarnię i biuro podróży Marco der Pole, pobierając za to czynsz.
Budynek został wyremontowany przy współfinansowaniu przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a także ofiarodawców. Koszty remontu nie zostały przedstawione Kapitule, można je ocenić według obecnych cen na ok. 3 miliony złotych. Czynsz, gdyby Fundacja nie była z niego zwolniona, wyniósłby dużo więcej. Po odliczeniu kosztów remontu Kapituła, zwalniając z czynszu, zrezygnowała świadomie na rzecz Fundacji z kwoty 6 milionów zł, kierując się życzliwością do odzyskującego samodzielność Narodu ukraińskiego.
Przy zawieraniu umowy pojawiły się pewne naciski ze strony Pana Prezesa Fundacji, który chciał wymusić zawarcie umowy na 99 lat! W tej sprawie rozmawiał wówczas z ks. kard. Franciszkiem Macharskim, ks. kard. Henrykiem Gulbinowiczem, redaktorami „Tygodnika Powszechnego”, a nawet z niektórymi kanonikami Kapituły.
Umowa dobiega końca z dniem 24 marca 2015 r. Z tego też względu administracja Kapituły skierowała pismo do Fundacji z zawiadomieniem, że – biorąc pod uwagę nasze potrzeby – nie będziemy mogli zawrzeć nowej umowy. Pismo chciano wręczyć osobiście Prezesowi Fundacji w czasie jego pobytu w Kurii, nie zostało ono jednak przyjęte, dlatego doręczono je do biura Fundacji przy ul. Kanoniczej 15.
Od tej pory trwała wymiana pism między Fundacją a ks. kard. Dziwiszem. Prezes Fundacji, prof. dr hab. Włodzimierz Mokry, osobiście przynosił pisma do Kardynała, w których nie zgadzał się z decyzją Kapituły. Ta, otrzymując pisma, zawsze na nie odpowiadała, wyjaśniając swoje stanowisko. Równocześnie wskazywaliśmy możliwość szukania odpowiedniego miejsca w zasobach Miasta Krakowa, a także Parafii Greckokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Wiślnej 11.
W pismach do Księdza Kardynała Fundacja żali się, że nie będzie mogła obchodzić swoich uroczystości. Jak wiadomo, Archidiecezja Krakowska przekazała na cele kultu świątynię i budynek przy ul. Wiślnej Parafii Greckokatolickiej. Tam jest prowadzone duszpasterstwo Ukraińców z całej Małopolski. Przecież to Parafia, a nie Fundacja, jest odpowiedzialna za opiekę duchową nad Ukraińcami zamieszkującymi nasz region. I ta opieka duszpasterska jest wzorowo prowadzona.
Podkreślamy, że w żadnym naszym piśmie nie było wspomniane o likwidacji obecnej kaplicy znajdującej się w budynku przy ul. Kanoniczej 15. Podawanie fałszywych wiadomości do środków masowego przekazu o możliwości zlikwidowania przez nas kaplicy jest bardzo krzywdzące!
Podkreślamy też, że Kapituła przedstawiła Fundacji kilka propozycji w sprawie najmu pomieszczeń, a także pomoc w znalezieniu innego lokalu. Prosiliśmy o podanie wielkości lokalu i określenie warunków, na jakich miałby on być wynajęty. Niestety, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. A Kapituły nie stać w obecnej sytuacji ekonomicznej na dalsze użyczenie lokalu bez pobierania czynszu. Od dwóch lat dwa budynki stanowiące własność Kapituły (ul. Grodzka 63 i Poselska 7) czekają na kosztowny remont. Nie można go podjąć z powodu braku funduszy. Część tychże możemy uzyskać właśnie z najmu budynku przy ul. Kanoniczej 15. Fundacja jednak nie jest zainteresowana rozmowami, nie chce jednocześnie pomieszczeń opuścić.
Na końcu chcemy podkreślić, że nie można obecnej, bardzo trudnej sytuacji na Ukrainie łączyć z najmem lokalu dla Fundacji. Bardzo współczujemy Narodowi ukraińskiemu. Niestety, Fundacja dla własnych celów partykularnych chce wykorzystać tę trudną sytuację polityczną. Wyrażamy ubolewanie z tego powodu. Uważamy, że skoro Fundacja nie chce prowadzić działalności religijno-kulturalnej na normalnie przyjętych warunkach lub razem z Parafią Greckokatolicką w Krakowie, pozostaje jej działanie w skromniejszym lokum. Tak właśnie działają fundacje kościelne w naszej Archidiecezji. Jednocześnie przepraszamy wiernych za zaistniały szum medialny – nie był on intencją Kapituły ani nie powstał z jej winy.
Kapituła Metropolitalna na Wawelu
Kraków, 16 marca 2015 r.

Skróty i redakcja od „TP”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]