Reklama

Opaska polska, ze śląską wstążką

Opaska polska, ze śląską wstążką

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Świętochłowice tworzą Muzeum Powstań Śląskich. Ma być nowocześnie: polsko, niemiecko i śląsko.
N

Na razie historia czeka na opowiedzenie w pustych przestrzeniach okazałego, trzykondygnacyjnego gmachu w centrum Świętochłowic. Jak historia, tak i gmach ma wielowątkową przeszłość: wzniesiono go w 1907 r., na potrzeby zarządu obszaru dworskiego rodu Donnersmarcków, właścicieli śląskich hut i kopalń. W międzywojniu pełnił funkcję ratusza, potem urzędowały w nim niemiecka Schutzpolizei, polska milicja i policja. W noc sylwestrową 1999 r. wnętrza strawił pożar, ale na ścianach ocalały kalendarze – i plakat z filmu „U Pana Boga za piecem”.

Powstaje muzeum

Za dwa lata, po generalnym remoncie, ma tu działać pierwsze w Polsce multimedialne Muzeum Powstań Śląskich. Ma być nowoczesne i wiernie oddawać skomplikowane dzieje lat 1919–1921.

– Na 1200 m² opiszemy prawdziwą historię powstań śląskich, dla niektórych kontrowersyjną – deklaruje prezydent...

5200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]