Odsądzeni od czci i wiary

Uczeń nie przewyższa nauczyciela, ani sługa swego pana. Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą.

15.07.2013

Czyta się kilka minut

Więc się ich nie bójcie” (Mt 10, 24-26). Trzy pierwsze zdania Ewangelii ostatniej soboty. Nie ukrywam, że miałem z nimi kłopot. O kim Jezus mówi? I przed czym przestrzega? Pomógł mi ważny odsyłacz, przywołujący z poprzedniego rozdziału zdanie na temat Jezusa, wypowiedziane przez Jego przeciwników: „Wyrzuca złe duchy mocą ich przywódcy!” (Mt 9, 34), w wersji Łukaszowej: „Przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy” (por. Łk 11, 15).

A więc to Jezus przezwany jest Belzebubem. I z samego środka tego doświadczenia przestrzega swoich uczniów, że nie czeka ich lepszy los, że także zostaną sponiewierani przez swoich adwersarzy, odsądzeni od czci i wiary, oskarżeni, obśmiani, wydrwieni. Ci, których posyła z misją ewangelizacyjną, muszą być gotowi na to, że stracą twarz, że odpowiedzią na ich wysiłek może być... kpina.

Stwierdzenie to wywołało w mej myśli cały szereg sytuacji – dowodów na to, że rzeczywiście nikomu (nawet najlepszym) nie przysługuje w tej kwestii taryfa ulgowa: Jan Paweł II nazwany „trzęsącą się głową Kościoła”, Matka Teresa wyjątkowo często ostatnio opluwana (również w naszych mediach), oskarżana o kłamstwo, pazerność i zbicie na biednych potężnego majątku zgromadzonego gdzieś na tajnych kontach szwajcarskich, ks. Jerzy Popiełuszko, który po swojej śmierci – w trakcie publicznego procesu jego zabójców – z ofiary stał się naraz oskarżonym o wszelkie możliwe bezeceństwa. Przykłady można mnożyć. Ale... Nie o tego rodzaju przykłady chodzi! 10. rozdział Ewangelii Mateusza – tzw. Mowa Misyjna Pana Jezusa – nie mówi bowiem o posłaniu uczniów do pogan, i nie przestrzega przed wrogim zachowaniem z ich strony. Przeciwnie, posyłając apostołów, Jezus wyraźnie mówi: „Nie idźcie do pogan, i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego. Idźcie do owiec, które poginęły z domu Izraela”. To jest misja do „swoich” – do samego środka ludu wybranego. Do tych, którzy znają Boga (nawet jeśli w tym momencie mają kłopot z własną wiarą). Mało kto, idąc z Ewangelią, i właściwym Jej zapałem (!) do dawno ochrzczonych sióstr i braci, spodziewa się z ich strony drwiny czy agresji. Od swoich?!

Słyszałem ostatnio, (równolegle) od kilku księży, opowiadanie o tym, jak w czasie ostatniego Wielkiego Postu przesunęli w swoich kościołach godziny spowiedzi na późne godziny wieczorne – tak aby je dostosować do rozkładu zajęć parafian (nierzadko przecież pracujących czy studiujących do godz. 18 czy 19). Mieli rację: chętnych do spowiedzi było znacznie więcej niż w poprzednich latach. Radość z tego faktu musieli jednak pogodzić z falą pretensji kolegów z dekanatu: „Cudujecie! Chcecie być lepsi od nas?! Uczycie ludzi lenistwa i odkładania tego, co najważniejsze na ostatnią chwilę!”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 29/2013