Reklama

Od religijnej wojny zachowaj nas, Panie

Od religijnej wojny zachowaj nas, Panie

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Nie wiem, jak było w dawnych wiekach, ale dziś widok ateisty mniej niepokoi wierzących, aniżeli ateistów niepokoi widok wierzącego.
fot. Grażyna Makara
N

Nie pamiętam, bym kiedykolwiek debatował z ateistą o istnieniu Boga. Jako ksiądz nie powinienem się tym chwalić. Nie chwalę się więc, tylko sięgam pamięcią wstecz i nie znajduję tam żadnej takiej dyskusji. Z Jerzym, przewodniczącym naszego klubu taternickiego w Lublinie, który jednocześnie był – jak słyszałem – na swoim uniwersytecie przewodniczącym Koła Ateistów i Wolnomyślicieli, podjęliśmy kiedyś dyskusję o historyczności Jezusa. On z pamięci cytował Pliniusza Młodszego, wykazując bagatelność tego zapisu, ja czerpałem mądrość z „apologetyki totalnej” sławnego niegdyś księdza profesora Wincentego Kwiatkowskiego. Każdy z nas pozostał przy swoim, a we mnie pozostało jeszcze nieprzyjemne uczucie daremności tej rozmowy, na wstępie której każdy się okopał na swojej pozycji.

To, że nie debatowałem z żadnym ateistą o istnieniu (nieistnieniu) Boga, nie znaczy, że w...

5034

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]