OBRAZ TYGODNIA

18 – 24 czerwca 2013

24.06.2013

Czyta się kilka minut

Pieniądze partii. Trwa dyskusja na temat pieniędzy partyjnych uzyskiwanych z budżetu państwa – z doniesień medialnych wynika, że PO przeznaczała je m.in. na zakup ubrań (również dla żony premiera), wina, cygar itd. Donald Tusk wytłumaczył dziennikarzom, że osobiście nie znosi garniturów, ale nie może wyglądać gorzej niż inni premierzy w Europie, po czym zaproponował... całkowitą likwidację finansowania partii z budżetu. Jeden z postulatów założycielskich PO nie ma szans na realizację: wszystkie pozostałe ugrupowania parlamentarne są przeciw.


Elbląski poligon. Pierwsza tura przedterminowych wyborów samorządowych w nadmorskim mieście zakończyła się zwycięstwem kandydata PiS Jerzego Wilka, który otrzymał blisko 32 proc. głosów i zmierzy się w drugiej turze z kandydatką PO Elżbietą Gelert (ponad 21 proc.). W kampanii PiS zapowiadał przekopanie Mierzei Wiślanej, co miałoby – dzięki drodze omijającej wody rosyjskie – ożywić miejscowy port. Elbląg przed wyborami odwiedzili zarówno Donald Tusk, jak Jarosław Kaczyński, frekwencja była, jak na wybory uzupełniające, wysoka – ponad 35 proc.


Pani prezydent ma kłopoty. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w 2010 r. bez problemu została wybrana prezydentem Warszawy na drugą kadencję, może zostać odwołana z funkcji: dążący do jej zdymisjonowania politycy opozycji zebrali już wymagane do zorganizowania referendum 133 tys. podpisów, a sondaże wskazują, że jeśli do niego dojdzie, frekwencja będzie wystarczająca, by PO poniosła kolejną spektakularną porażkę. Liderem protestu przeciwko Gronkiewicz--Waltz jest określający się jako „lewica patriotyczna” (wywodzący się z SLD, ale współpracujący z PiS) burmistrz Ursynowa Piotr Guział.


Atak na Baumana. Grupa narodowców i pseudokibiców zakłóciła wulgarnymi okrzykami wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim – wyprowadziła ją policyjna brygada antyterrorystyczna. Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz wezwał do zdelegalizowania organizującego akcję Narodowego Odrodzenia Polski.


Ubój rytualny. Sejm odłożył głosowanie nad rządowym projektem ustawy zezwalającej na ubój rytualny – w klubie PO nie udało się wdrożyć dyscypliny umożliwiającej jej przyjęcie.


Bunt Brazylijczyków. Starcia z policją i uliczne protesty to tło transmisji telewizyjnych z rozgrywanego w Brazylii piłkarskiego Pucharu Konfederacji; mieszkańcy zmagającego się z kryzysem kraju uznali jego organizację za kosztowną ekstrawagancję władz i wyszli na ulice. W przyszłym roku w Brazylii ma się odbyć mundial.


Turcja trwa. Trzeci tydzień protestów przeciwko polityce rządu premiera Erdoğana: mieszkańcy Stambułu bronią parku Gezi, gdzie ma powstać centrum handlowe. Rząd grozi demonstrantom użyciem wojska; wcześniejsze pacyfikacje przy użyciu policji – choć brutalne – nie doprowadziły do stłumienia protestów, od wybuchu których zginęło już 5 osób, a kilka tysięcy zostało rannych.


Dolar mocny. Szef amerykańskiego banku centralnego Ben Bernanke zasugerował możliwość zakończenia dodruku amerykańskiej waluty, bo sytuacja w gospodarce kraju wyraźnie się poprawia. Inwestorzy porzucili rynki wschodzące (także Polskę) i skupili się na dolarze, co spowodowało spadki na giełdach i wyraźne osłabienie złotego.


Obama w Berlinie. Przebywający z wizytą w Niemczech prezydent USA – jak niegdyś John Kennedy i Ronald Reagan – przemawiał pod Bramą Brandenburską. Rosji zaproponował redukcję o jedną trzecią arsenałów atomowych obu supermocarstw – co jednak prezydent Władimir Putin natychmiast odrzucił.


G8 o Syrii. Szczyt najbardziej uprzemysłowionych państw świata, zorganizowany w Irlandii Północnej, zdecydował o przekazaniu 1,5 mld dolarów pomocy humanitarnej dla dotkniętej wojną domową Syrii. Dyskutowano również o unikaniu opodatkowania i zobowiązano się do niepłacenia organizacjom terrorystycznym za uwalnianie zakładników.


Afgańczycy na swoim. Formalną odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju przejęły lokalne władze. W Afganistanie nadal stacjonuje ok. 100 tys. żołnierzy z międzynarodowej koalicji; mają się wycofać do końca 2014 r.


Snowden ucieka. 29-letni informatyk, ścigany za ujawnienie największego w historii służb specjalnych internetowego i komórkowego nasłuchu, do którego rząd amerykański zaprzągł takich gigantów jak Facebook, Google czy Microsoft, wyjechał z Hongkongu, gdzie wpłynął wniosek o ekstradycję do USA, i stara się o azyl w Wenezueli. Prezydent Obama zapewnił, że dzięki systemowi inwigilacji – nieczytającemu ponoć naszych maili – udało się uniknąć 50 zamachów terrorystycznych.


Burza o film. TVP wyemitowała – przy rekordowej oglądalności – niemiecki film „Nasze matki, nasi ojcowie”, w którym żołnierzy AK przedstawiono jako antysemitów. Podobnie jak w przypadku niedawnej emisji dwóch filmów o katastrofie smoleńskiej, władze telewizji publicznej przekonywały, że chciały umożliwić Polakom poznanie przedmiotu sporu; po emisji w studiu odbyła się debata ekspertów.


Spór o gender. Bp Wiesław Mering z Włocławka napisał do rektora KUL list protestacyjny w związku z pojawieniem się w programie tej uczelni wykładu pod nazwą: „Gender: feminizm, queer studies, men’s studies”. Władze katolickiej uczelni odpowiedziały, że nie zamierzają rezygnować z zajęć.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2013