Reklama

Ładowanie...

O dobrej i złej krytyce papieża

26.01.2015
Czyta się kilka minut
Słowa i czyny papieża Franciszka co chwilę wzbudzają u jednych entuzjazm, u innych, bardziej konserwatywnych – słowa krytyki.
T

Te ostatnie są w Polsce coraz głośniejsze i niekiedy przekraczają granice dobrego smaku, jak stało się ostatnio po wypowiedzi „o katolikach i królikach”.
Możliwa i uprawniona jest jednak innego rodzaju krytyka papieża – uargumentowana, a co najważniejsze: wypływająca z troski o Ewangelię i Kościół. Biskup Rzymu nie jest „z automatu” ani święty i moralnie doskonały, ani absolutnie roztropny, ani zawsze nieomylny. Ta ostatnia cecha – nieomylność – przysługuje mu zgodnie z katolicką doktryną tylko w sprawach wiary i moralności, gdy naucza ex cathedra. Inne jego wypowiedzi mają mniejszą lub większą rangę i choć powinny pozostawać dla katolików ważne, można wysuwać wobec nich pytania, zastrzeżenia, a nawet sprzeciw.
Przykładem krytycznego wobec Franciszka głosu, który warto potraktować poważnie, jest komentarz Tomasza Dekerta zamieszczony na internetowym portalu Christianitas...

2774

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]