Reklama

Ładowanie...

Niezgłębiony

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Dwa są podstawowe sposoby czytania Księgi Hioba. W jednym z nich uwaga całkowicie kieruje się na samego Hioba. To on przechodzi katusze, to on dojrzewa i uczy się wiary bezinteresownej.
P

Poznaje Boga nie jako istotę karzącą i nagradzającą – w takiej fałszywej teologii był wszak wychowany – ale jako Istnienie, któremu ma służyć w całkowitym zawierzeniu, niczego w zamian nie oczekując. Najważniejsze okazują się słowa Boga: „Milcz i wypełniaj moje rozkazy, bowiem służba Bogu sama w sobie jest mądrością”.
Człowiek nie otrzymuje żadnych wyjaśnień, dlaczego świat powstał i po co istnieje. Jakby nie było w nim żadnej celowości. Nie jest ukierunkowany na zaspokojenie potrzeb i życzeń nawet samego Hioba. Odpowiedzią na pytania o sens cierpienia, etykę, ład przyrody jest sam Bóg. On był ponad dramatem swego wybrańca. Czekał na jego ostateczne milczenie i skruchę, która wyrażała tylko jedno: dotąd żył błędnym obrazem Boga i w związku z tym kiepską etyką. Przekroczył swoje ograniczone horyzonty i stał się wirtuozem wiary, kimś, kto poznał Boga ze względu na Jego boskość....

4297

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]