Reklama

Nie chcemy Tatarów

Nie chcemy Tatarów

21.03.2015
Czyta się kilka minut
Przed rokiem polskie władze deklarowały pomoc dla uciekinierów z anektowanego przez Rosję Krymu. Wielu uwierzyło i zaczęło budować u nas nowe życie. Życie, które właśnie się kończy.
Server z dziećmi w filmie autorki tekstu „Krymscy Tatarzy w Polsce” dla telewizji rbb, 2015 r.
N

Najbardziej Server się boi, jak powie- dzieć to dzieciom. Jak wytłumaczyć 12-letniemu Ilmi i 7-letniej Arzy, że już nie pójdą do parku Branickich, że zostawią kolegów, ulubioną panią w szkole i znowu pojadą w miejsce, gdzie nikogo ani niczego nie znają? Jak im wytłumaczyć, że to nie dlatego, że były niegrzeczne, że to nie tak, że ich tu nie lubią? – Może ci urzędnicy mogą im to wytłumaczyć, ja nie – mówi gorzko Server.

To już rok, jak z żoną i dziećmi wyjechał z Krymu. Nie, wyjechał to niewłaściwe słowo. Uciekł. Zamaskowani żołnierze, helikoptery, wozy pancerne... – Krym stał się bazą wojskową – wspomina Server. – A życie nic niewarte.

Ludzie ginęli bez wieści. Czasami wracali, czasami nie. Servera i jego rodzinę nachodzono. Potem przyszło wezwanie do samozwańczej prokuratury. Chodziło o udział w demonstracjach tatarskich.

– Każdy człowiek ma prawo do ojczyzny –...

10534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Miejmy nadzieję, że nagłośnienie sprawy przez dziennikarzy przypomni urzędnikom o obietnicach i potrzebie ich spełnienia. I skoro tak wielu polaków wyjechało z Polski, to na pewno znajdzie się miejsce którzy musieli wyjechać ze swojego kraju pod przymusem. Będzie to najlesza pomoc dla Ukrainy jaką możemy obecnie zrobić.

Bardzo mnie ta sprawa porusza - jak możemy im pomóc?
Obrazek użytkownika Patryk Stanik

W sprawie pomocy Tatarom prosimy o kontakt z p. Lillą Swierblewską z Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, która koordynuje pomoc dla Tatarów. Oto dane kontaktowe: Zwiazek Tatarow Rzeczypospolitej Polskiej p. Lilla Swierblewska e-mail: lilla5vv@gmail.com telefon: 604435515

Wstydzę się, że w ten sposób traktuje się w Polsce Tatarów.Dla mnie to nieludzkie, pozbawione wszelkiej wrażliwości postępowanie. Liczy się papier, nie człowiek.A jaką wartość mają słowa polityków?Trudno zapomnieć o tym dramatycznym tekście. Jak można pomóc? Do kogo pisać?
Obrazek użytkownika Patryk Stanik

W sprawie pomocy Tatarom prosimy o kontakt z p. Lillą Swierblewską z Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, która koordynuje pomoc dla Tatarów. Oto dane kontaktowe: Zwiazek Tatarow Rzeczypospolitej Polskiej p. Lilla Swierblewska e-mail: lilla5vv@gmail.com telefon: 604435515

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]