Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Należę do nich

Należę do nich

12.04.2013
Czyta się kilka minut
„Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem” –
Szmul Zygielbojm, lata 20. Fot. Odbitka w zbiorach ŻIH

– pisał w liście pożegnalnym do prezydenta Władysława Raczkiewicza i premiera Władysława Sikorskiego. 48-letni Szmul Zygielbojm popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy i bezsilności, w poczuciu straszliwego osamotnienia, pod presją oczekiwań z kraju, przekazywanych mu m.in. przez Jana Karskiego. „Niech przestanie nam przysyłać szyfry, że robi wszystko, co można – bo my umieramy” – mówili kurierowi polskiego rządu przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce. – „Niech przywódcy żydowscy na świecie idą na ulice, niech przestaną przyjmować jedzenie, niech sami powoli umierają na oczach całego świata. Może to kogoś poruszy...”.
Nie mogło poruszyć: w „Strażniku” Marka Edelmana Włodek Goldkorn cytuje opowieść historyka Isaaka Deutschera, do którego Zygielbojm zadzwonił z propozycją urządzenia strajku głodowego przed siedzibą brytyjskiego premiera. Deutscher odpowiedział, że skończy się aresztowaniem i nałożonym przez cenzurę wojskową zakazem informowania o tym wydarzeniu. Problem w tym, że wieści z Warszawy nie chciały się pomieścić w głowach przywódców wolnego świata. „Ja nie jestem zdolny uwierzyć w to, co pan powiedział” – mówił Karskiemu prezes amerykańskiego Sądu Najwyższego Felix Frankfurter...
Zygielbojm wierzył. Wyjechał z Polski już po rozpoczęciu wojny – na początku okupacji zdążył jeszcze wejść w skład zatwierdzonego przez Niemców Judenratu, który zastąpił przedwojenną Radę Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Był reprezentantem Bundu – partii lewicowej i antysyjonistycznej, a także działaczem związkowym (w II RP zasiadał w radzie miasta Warszawy i Łodzi). Z Karskim spotkał się w grudniu 1942 r. już jako członek Rady Narodowej RP – zastępującej na emigracji polski parlament. „Rozmowa trwała długo – wspominał potem legendarny kurier. – Mówiłem dokładnie to, co mi kazano w Warszawie. Przekazałem zarówno żądania przywódców, jak też moje wrażenia z getta. Zadawał wiele szczegółowych pytań”... Zygielbojm wierzył – i nic nie mógł zrobić.
Nic? „Towarzysze moi w ghetcie warszawskim zginęli z bronią w ręku, w ostatnim porywie bohaterskim. Nie było mi dane zginąć tak jak oni, razem z nimi. Ale należę do nich, do ich grobów masowych” – napisał w ostatnim liście. Odebrał sobie życie 12 maja 1943 roku.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]