Reklama

Najlepsi z narodu

Najlepsi z narodu

20.01.2014
Czyta się kilka minut
W Wielkiej Brytanii ruszył historyczny maraton: kraj przygotowuje się do rocznicy wybuchu I wojny światowej. Trwają dyskusje o sensie zmagań z lat 1914–1918, przypomniani są ich bohaterowie. Choć minęło sto lat, emocje są wielkie.
Dorothy Lawrence (z lewej w męskim przebraniu, jako Denis Smith) jako jedyna Brytyjka walczyła w okopach frontu zachodniego: udając mężczyznę, dziennikarka wytrwała w nich przez kilka tygodni 1915 roku, po czym ujawniła swoją tożsamość. Fot. Domena Publiczna
W

Wojna była, oczywiście, niewymowną tragedią, która pochłonęła najodważniejszych i najlepszych z naszego narodu. Ważne jednak, abyśmy nie ulegali mitom, które narosły wokół tego konfliktu w ciągu około ostatnich 70 lat” – zagrzmiał na początku stycznia konserwatywny minister edukacji Michael Gove. Wskazał też winnych owych mitów: lewicowych, jego zdaniem, historyków i filmy, jak m.in. znany również w Polsce serial „Czarna Żmija”, z Rowanem Atkinsonem – Jasiem Fasolą – w roli głównej.
W OGNIU POLITYKI
Michael Gove uważa, że I wojna światowa jest w nich przedstawiana jako seria katastrofalnych pomyłek, popełnianych przez oderwaną od rzeczywistości elitę. Lista zarzutów zaprezentowanych przez ministra jest dłuższa: uważa on też, że owe (rzekome) mity pomniejszają znaczenie Wielkiej Brytanii i oczyszczają Niemcy z winy za rozpętanie wojny.
Serial „Czarna...

9323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]